Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Toužíte po zimní zahradě? Vytvořte ji u domu nebo na balkoně a příští rok se obklopíte zelení i v mrazech

Toužíte po zimní zahradě? Vytvořte ji u domu nebo na balkoně a příští rok se obklopíte zelení i v mrazech

9.2.2021 - redakce Babinet.cz

Možná právě teď, při pohledu z okna, byste uvítali klidné místo zasazené do zeleně. Prostě  krásnou zimní zahradu.

Zimní zahrada je skvělé propojení interiéru a přírody. Je to takový malý klidní kousek určený k relaxaci. Stavba takové zimní zahrady vyžaduje pečlivé plánování, rozvržení a také dost úsilí. Věříme ale, že to zvládnete a příští zimu se vám v ní bude skvěle rozjímat.

fotografie: Freepik

Světová strana je důležitá

Pokud chcete, aby zimní zahrada byla použitelná v každé roční době, tak je potřeba dobře vybrat světovou stranu. na níž ji umístíte. Ideální je východ nebo jihovýchod. Tím pádem v ní bude během zimních měsíců příjemně a v létě v ní naopak nebudete snášet nesnesitelné vedro.

Než se pustíte do shánění řemeslníků, nebo se pustíte do práce sami, tak se zamyslete i nad tím, jak nový prostor budete využívat. Důležité je také vědět kolik peněz do stavby zahrady chcete či můžete investovat. Úspornější varianta znamená, že bude zahrada k obývání od jara do podzimu. Celoroční využívání přijde o něco dráž.

Tento speciální prostor je závislý na světle, střecha by neměla mít úhel sklonu menší než 20 stupňů a její plocha by měla mít alespoň 15 metrů čtverečních. Konstrukci je možné využít kovovou nebo dřevěnou. Dřevěná je o něco lepší, nebude propouštět chlad.

Pokud nemáte rodinný dům, na němž byste si zimní zahradu vystavěli, pak by vám postačil i balkon. Ten stačí zasklít a pak do něj aplikovat správné květiny a samozřejmě upravit si interiér tak, aby vám v něm bylo příjemně.

Květiny?

Při výběru květin je důležité uvažovat podle toho, jestli naše zimní zahrada bude vytápěná či nikoli. V prvním případě jsou vhodné, krásné a efektní orchideje, bromélie, pomerančový jasmín, kardamom, parožnatka, atd. Dále můžete zasadit i banánovník, okrasný zázvor nebo kávovník. Do nevytápěné pak můžete umisťovat třeba citrusy, fíkovníky, eukalyptus, gardénii, mučenku nebo bílý zázvor. Zároveň se hodí jako dobré místo k přezimování muškátů, nebo jiných květin, které máme v truhlících a mrazy by v nich nepřežily.

 

napsala Zuzana Zelenková

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz