Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Šedivění vlasů je v genech. Udělejte z komplexu přednost, šedá je i letos trendy

Šedivění vlasů je v genech. Udělejte z komplexu přednost, šedá je i letos trendy

5.2.2021 - redakce Babinet.cz

Šedivění vlasů bohužel potká každou z nás. Co je ještě horší je to, že je šedivění podmíněno geneticky, takže některou to potká už ve dvaceti letech, jinou až v padesáti. Výzkumy ale spějí k tomu, že půjde vypnout gen, který šedivé vlasy způsobuje.

Šediny ve vlasech mohou pořádně potrápit, zvláště když se objevují už v mladém věku. Přitom za to mohou naše geny a dědičnost. Na vině může být samozřejmě i špatný způsob života jako kouření a hodně stresu, není divu, že zešedivíte dříve. Jestli navíc máte problémy se štítnou žlázou nebo chudokrevností, zase to jsou nejlepší předpoklady pro předčasné šedivění.

Na vině může být ale i nedostatek vitaminů. Proto zařaďte potraviny s vitaminem B12, neuškodí ani doplňovat v tabletkách vápník, křemík, zinek, hořčík, kyselinu pantotenovou nebo biotin.

Šediny jsou v genech

Tým vědců z londýnské univerzity přišel s tím, že lék na šedivé vlasy už brzo vznikne. Konkrétně jsou šediny zapříčiněny genem pod zkratkou IRF4. Už několik let se o tomto genů ví, že ovlivňuje barvu vlasů. Rozhoduje ale nejen o jejich pigmentaci, ale i o ztrátě melaninu a vzniku šedivého vlasy nebo chlupu.

Kdyby se ale podařilo tuto část DNA vypnout, šediny by už neměly šanci. A právě o to se odborníci snaží. „Předcházet šedivým vlasům je teď jednou z možností a dokonce je možné zvrátit šedivé vlasy. Až zjistíme více o procesu pigmentace vlasů a objevíme všechny geny účastnící se tohoto procesu, najdeme bílkovinu či enzym, která bude regulovat aktivitu těchto genů,“ věří doktor genetiky Adhikari.

Nám už by pak stačilo koupit si takový enzym v lékárně a se šedivými vlasy bychom se mohly rozloučit.

Pokud navíc zvolíte ten správný účes a styling, budete za hvězdu

Pakliže ale chcete být trendy a troufáte si na výraznou změnu vizáže, udělejte ze svých šedin přednost! Studený odstín vlasů je velice populární. Poraďte se s odborníky, kteří vám pomohou se sjednocením odstínu vašich vlasů.

Napsala ŠT

foto: allure.com, catapult.co

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz