Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Přírodní pomocník, který zažene i kocovinu. Jeho slupky rovněž nevyhazujte

Přírodní pomocník, který zažene i kocovinu. Jeho slupky rovněž nevyhazujte

30.1.2021 - redakce Babinet.cz

Banánům bychom se rozhodně neměli vyhýbat. Obsahují mnoho cenných látek pro naše tělo. Je to sladká pochoutka, kterou si můžete dopřát bez výčitek. Zjistěte, proč bychom měli konzumovat banán a připravte si z něj masku na vlasy.

Banán jako superpotravina

Banán je bezpochyby nejprodávanějším ovocem na světě. Obsahuje mnoho prospěšných látek, zasytí a navíc dodá energii. Banán je skládá hlavně ze sacharidů a polovina z nich jsou jednoduché cukry. To je hlavní důvod, proč nám takřka okamžitě dodá mnoho síly a energie. Avšak nemusíte se bát cukrů ve složení. Jen pro představu: tatranka má přibližně 1 100 kJ, zatímco banán má pouze 350 kJ. Dále jsou velmi bohaté na vlákninu, jeden banán obsahuje 2 – 3 gramy. Navíc v něm najdeme významné množství minerálů jako draslík, hořčík, fosfor a vitaminy skupiny B a C.

  • Vzhledem ke stopovému množství sodíku a velké skupiny draslíku, který je vhodný právě na srdce, se hodí na veškerá kardiovaskulární onemocnění. Snižuje krevní tlak a působí i preventivně.
  • Dokáže pomoci s trávením. Vápník, hořčík a draslík jsou důležité látky pro správnou činnost travicího traktu. Díky tomu, že neobsahují téměř žádný tuk se doporučuje i při dietách. Je vhodný na citlivý žaludek a napomáhá v boji s průjmem.
  • Jsou známým pomocníkem při pálení žáhy. Dokáže ji rychle zahnat.

Banánové slupky nevyhazujte

Pro většinu z nás slupka představuje pouze odpad, ale přitom dokáže být i užitečná. Má velmi široké spektrum využitelnosti. Slupka dokáže pomoci v boji s hemeroidy. Dokáže zlepšit stav kůže a regeneruje ji. Bolí vás hlava? Pak už příště slupku nevyhodíte. Jak už je psáno v článku výše, banán obsahuje mnoho draslíku, který skvěle pomáhá i proti bolestem hlavy. Přiložte si slupku na čelo a  uvidíte, že bolest do 15 minut odezní. Poslouží i jako přírodní hnojivo pro pokojové rostliny, díky vysokému množství antioxidantů, vitaminů a minerálů. Stačí slupky vylouhovat v odstáté vodě

Banánový shake – dobrá svačinka pro děti a dospělým pomůže s kocovinou

Pokud nepatříte k těm lidem, pro které je nejlepším vyprošťovákem další pivo, pak zkuste banánový shake. Banán utiší žaludek a dodá zase sílu. Navíc je dokázáno, že banán dokáže takzvaně „probudit mozek“ a budete se opět lépe soustředit.

Pokud máte doma dětské mlsné jazýčky, pak vyzkoušejte přidat do banánového shakeu i kakaové nepražené boby. Vznikne lahodná čoko - banánová pochoutka plná antioxidantů, minerálů a vitaminů. Boby dokážou dodat mnoho potřebných látek do orgánů a obsahující omega-6 mastné kyseliny snižují hladinu cholesterolu v krvi a posilují činnost srdce.

 

Napsala Michalela Procházková

Foto: steemit.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz