Babinet.cz  /  Magazín  /  Aktivní život  /  Rybářská sezóna už se pomalu blíží. Co by měl vědět začátečník?

Rybářská sezóna už se pomalu blíží. Co by měl vědět začátečník?

29.1.2021 - redakce Babinet.cz

Rádi byste si našli nový sport či koníček, ale ze všeho nejvíc milujete přírodu, pohodu a klid? Tak to vyzkoušejte rybaření! Této zálibě každoročně propadá čím dál více Čechů a podle Českého rybářského svazu u nás každý rok přibude kolem dvou tisíc nováčků. Co všechno budete potřebovat do začátku a dá se rybaření i vyzkoušet, aniž byste museli zařizovat a kupovat vše potřebné?

Jaké doklady je třeba vyřídit?

Pokud si chcete jen vyzkoušet, jestli vás tento čím dál více populární koníček bude bavit a pohltí vás jako spoustu dalších nadšenců, nemusíte si hned zřizovat rybářský lístek. V České republice se totiž nabízí možnost rybařit i bez průkazky, a to na některých soukromých rybářských revírech. Někde vám mohou půjčit dokonce i potřebnou výbavu, pokud zaplatíte příslušnému místu povolenku k lovu ryb. Zpravidla se zde však chytá metodou „chyť a pusť“ a pokud si budete chtít úlovek nechat, určitě je třeba se předem domluvit, jestli je to vůbec možné a za jakou cenu.

Ti, co to s rybařením myslí vážně a vědí, že tohle „tiché bláznovství“ je pro ně zkrátka to pravé, se mohou rovnou spojit s Českým rybářským svazem. Podmínkou pro získání prvního rybářského lístku a přijetí do klubu je složení rybářských zkoušek. Test si můžete vyzkoušet i na nečisto. Po úspěšném absolvování stačí jen vyplnit žádost a složit poplatek na spádovém Městském úřadu. Cena není bůhvíjak likvidační, nákladnější položkou je samozřejmě pak rybářská povolenka. Ta se může vyšplhat až k třem tisícům za rok, v případě celorepublikového povolení.

Pokud vás zajímá, jak je to ve většině Evropských zemí, tak i zde potřebujete platnou licenci – tzv. rod fishing licence. A i zde je často třeba dalšího povolení, abyste mohli rybařit na konkrétním místě. Získání licence na rybářský prut může být v některých zemích nebo regionech časově náročné a často vyžaduje místní znalosti.

Kde si zachytat?

Přemýšlíte, jaké revíry asi tak máte ve svém okolí nebo máte zahraniční ambice? Spoustu soukromých revírů naleznete pohodlně v aplikaci Fishsurfing. Stačí si jen vybrat typ revíru, vyfiltrovat požadovanou zemi a na mapě se rázem objeví stovky a až tisíce míst po celé Evropě. Navíc zde naleznete chat, který automaticky překládá do všech světových jazyků a umožňuje komunikovat třeba i s rybářskými průvodci, kteří vám mohou předat již zmíněné potřebné „místní znalosti“.

To správné vybavení

Kdejakého nováčka může seznam potřebných věcí pro rybaření snadno odradit, ale netřeba se děsit. Špičková technika a pomůcky určitě časem pomůžou k lepším výkonům, ale do začátku stačí opravdu jen základ. Daleko více budete muset poznávat samotné ryby v dané lokalitě – jaké jsou jejich zvyky, na jaké návnady vám zaberou či za jakého počasí.

Začneme tím nejdůležitějším, a tím jsou rybářské pruty. Když si půjdete koupit rybářský prut, měli byste vědět, jaké ryby máte v plánu chytat a jaká lovná technika pro vás bude ta pravá. U nás vzhledem k sladkovodním podmínkám máte na výběr hned z několika – kaprové, sumcové, muškařské, plaváčkové, přívlačové, pickerové či pro nejjemnější rybolovnou techniku feederové pruty. Pro mořské chytání jsou pak vhodné speciální pruty, které jsou navrženy pro těžší podmínky lovu, ale rozdělují se podobně, jako u sladkovodních. Od druhu rybolovu se pak odvíjí i výběr vhodného navijáku, návnady, vlasce či šňůry. Takže je opravdu třeba nejprve se rozhodnout, do kterého rybolovu se pustíte. Už víte? Tak můžeme dál!

Mezi povinnou výbavu každého rybaře pak patří i podběrák (pro šetrné vylovení ryb), vyprošťovací kleště a metr, kterým je třeba přeměřovat míru ryb. Některé revíry mohou totiž mít v podmínkách rybu pustit, pokud ještě nedosáhla požadovaných centimetrů.

Naplánujte, kdy vyrazíte

Spousta rybářů to jistě ze začátku zažilo – hodiny strávené zíráním do vody, bez jediného cuknutí prutu a jediného pohybu splávku. A proto vás rovnou ušetříme tohoto ztraceného času a dáme vám jednu radu nad zlato. Na ryby vyrazte až v podvečer či brzké ráno, neboť během toho času, kdy lidi nejčastěji spí, mají ryby konečně pré. Nezapomeňte také na to, že každý druh ryb může mít jinou lovnou sezónu a v řekách se pohybují podle toho, jaké je právě roční období. Ale o tom podrobněji třeba zase příště.

 

foto: Fishsurfing.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz