Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Vepřové sádlo nezatracujte. Cholesterol nezvyšuje a prospívá kráse

Vepřové sádlo nezatracujte. Cholesterol nezvyšuje a prospívá kráse

28.1.2021 - redakce Babinet.cz

Poctivé domácí vepřové sádlo zažilo už i dobu, kdy se o něm mluvilo jako o něčem škodlivém, nechutném, tučném a nezdravém. Probíhalo tedy období, kdy v obchodech vepřové sádlo zůstávalo a lidé od něj odvraceli zrak. Zato různé druhy olejů brali nakupující útokem. Stejně, jako margaríny. Vepřovému sádlu se ale však naštěstí už zase blýská na lepší časy a zdá se, že doba, kdy jsme k sádlu byli velmi nespravedliví, končí. Díky vědcům, různým studiím a aktuální odborné literatuře se sádlo znovu ukazuje v tom lepším světle a nemá smysl jej zatracovat. Právě naopak.

Mast našich babiček

Voňavé směsi za nehorázné peníze, nepřeberné množství značek, jeden kelímek hezčí než druhý a propagátorky vizuálně mladší a mladší i přesto, že se nám snaží namluvit, že život jejich obličejové pokožky začal naplno skutečně teprve až po šedesátce. O čem je řeč? Ano, hádáte správně. Vše se pojí s krémy na obličej. Dámy, které by se ani koutkem oka o sádlo nezavadily, si krémy koupí a pozorují jeho účinky. Krémy jsou příjemně ovoněné a mají hladkou texturu. Ale když si přečtete složení krémů, najdete tuky. Jenže už upravené. Jde právě o onu parfemaci a jiné vylepšovací látky, které krém dělají vzhledově, texturou i vůní přitažlivější.

Naše babičky však měly jasno. Nesolené sádlo je čistá směs bez chemických látek a pomáhá s mnoha problémy.

 • Báječně promastí i tu nejsušší pokožku
 • Dle některých babských rad může sádlo pomoci i při ekzémech
 • Vepřové sádlo dokonale slouží jako záchrana i náprava pro rozpraskané paty
 • Pomáhá od opruzeného zadečku miminek
 • Obličejovou pokožku nádherně vyplní, omladí, vypne a přímo rozzáří
 • Sádlo pomáhá při jizvách
 • Někomu údajně sádlo s heřmánkem pomáhá v boji proti akné
 • Pomůže i s vysušenou pokožkou na rukou
 • Vepřové sádlo se hodí i k péči o poúrazové jizvy, nebo strie

Vepřové sádlo v kuchyni

Na jednu stranu chceme žít zdravě, ale na stranu druhou jsme mnohdy vyměnili pouze tuky na smažení. Sádlo jsme z kuchyně vyšoupli a řízek si vesele umučíme na moderním oleji, jehož názvu kolikrát ani pořádně nerozumíme. A to je velká chyba.

Když už smažit, sádlo je pro tuto kuchyňskou disciplinu ideální. Vepřové sádlo je držák, když jde o vysoké teploty. Což znamená, že jeho kvalita se při vysokých stupních nemění, sádlo se nepřepaluje a neuvolňuje do jídla škodlivé karcinogenní látky. A na rozdíl od olejů není sádlo na chuti jídla vůbec cítit.

Cholesterol sádlo nezvyšuje

Vepřové sádlo bylo ještě nedávno velkým strašákem, když šlo o cholesterol. Opět jsme v dobré víře raději sáhli po jiných produktech, které mají mimochodem kratší trvanlivost, abychom si cholesterol drželi na uzdě. Avšak vědci se sádlem neúnavně zabývají. Díky nim tak nyní například víme, že cholesterol, který obsahují živočišné produkty, nemá výrazný vliv na rozvoj cholesterolu v krvi člověka. Čili souvislost mezi zvyšováním cholesterolu a konzumací sádla není, pokud není řeč o nezdravém množství.

Další přínosy sádla

Co všechno nám sádlo ještě může nabídnout?

 • Na bolavá místa se doporučuje přikládat léčivé obklady. Nejdřív místo namažete sádlem, přeložíte igelitem a nakonec zavážete do teplého šátku. Takto si ulevíte od bolavých kolen, bolavých nohou, i od kašle, když aplikujete na hrudník. Pro větší sílu sádla můžete přidat do masti i domácí pálenku
 • Obsahuje vitamín D, který je nesmírně důležitý pro rozvoj dětí. V létě tento vitamín zajistí slunce, ale na podzim a v zimě jej musíme doplňovat. K tomu pomůže právě sádlo
 • Kyselina olejová, kterou sádlo obsahuje, pomáhá proti cukrovce
 • Sádlo pomáhá při průduškových onemocněních, i při nachlazení
 • Sádlo dokonce dokáže suplovat impregnaci obuvi
 • Sádlové masky na vlasy paradoxně bojují proti maštění vlasů
 • Dle žen, které si sádlem mažou ruce, se výrazně zpevnily a zlepšily také nehty

 

napsala Bára Klímová

foto: coombefarmorganic.co.uk

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
 • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz