Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Zahrada je pod sněhem a spí, ale na výsev je ideální čas. Čím začít a jak na něj

Zahrada je pod sněhem a spí, ale na výsev je ideální čas. Čím začít a jak na něj

24.1.2021 - redakce Babinet.cz

Naše zahrady bude ještě pár týdnu sužovat zima a zahradničit se tak moc nedá. Nicméně jaro je blíže a my se musíme začít chystat na jeho příchod. K tomu se samozřejmě pojí výsev nejrůznějších plodin. Ano, už teď, v lednu, můžeme vysévat nejrůznější druhy zeleniny, ale i květiny nebo bylinky.

Opravdu zásadní je výsev paprik. Čím dříve budou v zemi, tím lépe. Pokud máte stará semínka z loňska a neudělali jste test klíčivosti, tak osivu raději vyhoďte, nemusí vzejít. Kupte si semínka nová. Nebojte, není nutné objednávat o-line, zahradnictví i květinářství normálně fungují. Navíc zrovna semínka pořídíte také v různých supermarketech.

Pozor při výběru

V České republice se nejlépe daří různým zeleninovým paprikám se zelenými tenkostěnnými lusky, nebo kapiím. Dobře vám porostou také různé feferonky a chilli papričky, třeba kajenský pepř. Pokud však bydlíte ve vyšších polohách, pak je lepší papriky sázet do skleníku nebo foliovníku, neboť venku vám budou velmi špatně dozrávat.

Bylinky

Vysévat nyní lze také nejrůznější bylinky – pažitku, petržel, bazalku, tymián, šalvej, libeček a tak dále.

V tuto chvíli lze vysévat i různé rané druhy rajčat. Pokud se chystáte pro vlastní výsev a přepichování, směle do toho. Jedná se hlavně o velkoplodé odrůdy, které by měli mít při výsadbě náskok. Čas je také na všechny druhy letniček, nebo na květiny jako karafiáty.

Jak na to

Výsev prováníme do speciálních podlouhlých pařníčků, ale postačí vám třeba nádoba od polárkového dortu. Pořiďte si pro tento účel také substrát na výsev. Ten před aplikací do nádob dejte do plechu a propařte jej na 50 stupňů Celsia v troubě. Postačí cca 20 minut. To proto, abyste doma neměli mušky nebo jiné brebery.

Oseté nádoby pak umístěte na slunné okno. Nezalévejte z konve, pořiďte si spíše kropičku. Tím pádem nebudete vyplavovat semínka. Pokud máte v bytě chladněji, vršek přetáhněte fresh folii nebo igelitem či pytlíkem.

 

napsala Zuzana Zelenková

foto: gardeners.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz