Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jak vyzrát na hemoroidy? Nepodceňujte prevenci a vyhnete se tomuto příjemnému problému

Jak vyzrát na hemoroidy? Nepodceňujte prevenci a vyhnete se tomuto příjemnému problému

23.5.2021 - redakce Babinet.cz

Dnešní rychlý životní styl, sedavé zaměstnání, špatná životospráva, mají za následek, že se toto onemocnění stalo jedním z nejčastějších. Hemoroidy na vlastní kůži poznal každý třetí dospělý Čech. Řadí se mezi jedno z nejčastějších, ale k lékaři se s ním chodí jen málo. Je to především kvůli ostychu otevřeně hovořit o obtížích intimních partií části lidského těla – konečníku a řitního otvoru.

Hemoroidy jsou vlastně hydraulické polštáře

Hemoroidy jsou přirozenou součástí konečníku a řitního otvoru. Fungují coby hydraulické polštáře, které jemně působí na utěsnění řitního kanálu, aby dosáhly dokonalého udržení stolice. O onemocnění hemoroidů hovoříme ve chvíli, kdy tyto žíly začnou činit obtíže – krvácení, svědění, pálení, pocit tupého tlaku v konečníku, bolest nebo vlhnutí.  Jedná se v podstatě o onemocnění cévního systému, spočívající v rozšíření a zápalu žíly v konečníku. Česky se též nazývá zlatá žíla nebo píštěl případně zkomoleně hemeroid.

Kořeněná jídla mohou přispět k obtížím

Příčinou onemocnění jsou nejčastěji již zmiňovaný sedavý způsob života, problémy se stolicí – opakované průjmy nebo zácpy, vysoký nebo, směrem nahoru, kolísavý krevní tlak, různé choroby žilního systému (křečové žíly a je podporující choroby) či záliba v nadměrně kořeněných jídlech.

Prevence je důležitá

Hemeroidům se dá poměrně úspěšně předcházet. Nejdůležitější je životospráva tzn. úprava jídelníčku k lehčí a vydatné stravě, méně tuků více zeleniny a ovoce, celozrnné pečivo, vše rozdělené do malých porcí vícekrát během dne. Důležitý je aktivní pohyb v podobě sportu, ale použití schodů místo výtahu je rovněž vítaným pomocníkem. Při sedavém zaměstnání pomůže polštářek na židli.

V případě výše uvedených příznaků je třeba konzultovat léčbu s lékařem nebo navštívit některou z proktologických ambulancí. Některé z uvedených příznaků jsou společné i s jinými chorobami konečníku a tlustého střeva, národy nevyjímaje, a proto by tyto příznaky neměly být podceňovány . Přesto, že podstoupit toto vyšetření nepatří k příjemným záležitostem a vyžaduje poměrně velkou míru odhodlání a překonání určitého studu, určitě se to vyplatí.

Důležitou součástí prevence a již probíhajícího onemocnění je dokonalá intimní hygiena. Dnešní zvyšující se WC komfort nám umožňuje pořídit si sprchovací WC sedátko (tzv. japonskou toaletu). „Český trh již nabízí několik modelů sprchovacích WC sedátek tzv. elektronických bidetů,“ říká Lubor Kolář ze společnosti PORCUS ČR a pokračuje „při onemocnění hemoroidy jsou jednoznačně pomocníkem, protože kromě očisty po vykonání potřeby umožňují několik druhů masáží, které navíc pomáhají při zdravotních obtížích se stolicí. Nejoblíbenější je však funkce vyhřívání sedátka a dávkovače vůně.“

Díky jemnému působení proudu vody, kterým je očista po provedení potřeby prováděna, dochází k dokonalému odstranění nečistot a zbytků stolice z pokožky s následným osušením bez nutnosti použití papíru. Tím nejsou způsobena další poranění a oděrky, které jsou při již probíhajícím onemocnění hemoroidů velmi bolestivé.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz