Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Kurkumové neboli zlaté mléko. Zázračný nápoj, jehož účinky vás překvapí

Kurkumové neboli zlaté mléko. Zázračný nápoj, jehož účinky vás překvapí

19.1.2021 - redakce Babinet.cz

Zlaté mléko je tradiční indický nápoj, který lidé vyrábějí s kurkumou, což mu dodává žlutý nebo zlatý odstín. Lidé také nazývají zlaté mléko „kurkumské mléko“. Chcete-li vyrobit zlaté mléko, musí člověk zahřát mléko bez mléka s kurkumou, skořicí, zázvorem a jiným kořením. Většina z těchto koření obsahuje antioxidanty nebo má protizánětlivé vlastnosti. S jakými zdravotními problémy nám tedy zlaté mléko pomůže a jak ho vyrobit.

Snížení zánětu

Složky zlatého mléka, kterými jsou zázvor, skořice a kurkuma, obsahují protizánětlivé vlastnosti a je schopen zmírnit zánět v celém těle, a to od žaludku až po klouby a svaly. Snížení zánětu je velice  důležité, může totiž zabránit nebo zvládnout stavům, jako jsou srdeční choroba, rakovina, artritida, Alzheimerova choroba nebo metabolický syndrom.

Člověk může snížit zánět přidáním zlatého mléka do své pravidelné stravy. Například malá studie ukázala, že konzumace 500 miligramů (mg) kurkuminu byla stejně účinná jako konzumace 50 mg běžného léku na artritidu při snižování zánětu. Kurkumin je aktivní složkou kurkumy.

Skvělá detoxikace těla a zlepšení trávení

Pakliže chetele tělo vyčistit od odpadních látek, tak si připravte ke konzumaci alespoň jednou denně. Zlepší se vám metabolismus a vaše játra vám poděkují. Pomocí nápoje můžete zmírnit i zánět střev a podporovat zdravé trávení.Kurkumové mléko je již dávno používáno i jako prevence poškození buněk. Některé studie ukázaly, že antioxidanty mohou člověku pomoci opravit poškození buněk a snížit riziko mnoha nemocí. Lidé, kteří pijí kurkumové mléko také lépe snižují svoji hmotnost.

Posílení imunitního systému

Zlaté mléko můžete využít k boji proti běžným onemocněním, jako je nachlazení. Kurkumin obsahuje antibakteriální, antivirové a antifungální vlastnosti, které mohou člověku pomoci lépe bojovat s infekcemi. Vlastnosti tohoto nápoje odstraňují všechny patogeny, které napadají dýchací cesty. Popíjení kurkumového mléka podle všeho uklidňuje bolest v krku a pomáhá vyloučit nadbytek hlenu z dýchací soustavy.

Péčuje o kůži

Lokální aplikace zlatého mléka zklidňuje podráždění a krotí stavy, jako je akné, psoriáza, rosacea a ekzém.

Příprava kurkumového mléka?

  • 1 gram kurkumy
  • 1 šálek mléka
  • 1 lžička medu
  • 1/2 čajové lžičky kardamomového prášku
  • 1/4 čajové lžičky zázvoru

Mléko zahřívejte po dobu 3–4 minut, dokud nebude teplé. Poté vmíchejte kurkumu, kardamom a zázvor. Snižte teplotu na medium a nechte směs vařit 1–2 minuty.

 

Foto: medicalnewstoday.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz