Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Za ledvinové kameny může nezdravý životní styl. Jaké jsou typické projevy této nemoci

Za ledvinové kameny může nezdravý životní styl. Jaké jsou typické projevy této nemoci

19.1.2021 - redakce Babinet.cz

Kdo zažil pravou ledvinnou koliku ví, proč má smysl předejít tvorbě písku či kamenů v ledvinách. Muži jsou touto nemocí postiženi 3‒4x častěji než ženy. Mezi typické projevy patří bolesti v boku, časté a bolestivé močení, nevolnost a zvracení, nebo také přítomnost krve v moči. Jaké jsou příčiny vzniku?

Kameny a písek se v organizmu tvoří z močových kyselin, a sice (podle složení a rozboru) buď vápníkem, oxaláty či fosfáty. Vápenaté (kalciové) kameny a písek pocházejí nejčastěji z nadměrné konzumace sýru a jiných mléčných výrobků, oxalátové pak z konzumace špenátu, angreštu či rybízu, fosfátové z celé řady jídel a kameny a písek z kyseliny močové pak z konzumace jater, ledvin, sardinek a rybích jiker.

Příčiny vzniku ledvinových kamenů mají mnoho faktorů

Mimo zvýšené koncentrace látek tvořících kameny, které obsahují některé potraviny (uvedeno v předchzím odstavci) to může obecně nevyvážená strava, dědičnost, nedostatečný příjem tekutin, vysoký krevní tlak, obezita, nedostatek pohybu, či primární metabolické poruchy.

Kameny nebo písek v močovém traktu doprovázejí různé potíže, jako např. obtížné močení, někdy i s náhlou zástavou, bolesti v podbřišku, bolesti v kříži, krev v moči, někdy přímo i nález písku či drobných kaménků v moči. V akutní fázi koliky se objevuje intenzivní jednostranná bolest v bedrech či podél močovodu, která přichází v záchvatech, pocení, neklid, třesavka, horečka, až šok, připomínající housera. K vyloučení písku a kamenů přispívá vedle bylinných směsí i maximální pití tekutin (obzvláště močopudných jako kupř. zelený čaj či plzeňský Prazdroj) a pohyb (kupř. skákání ze schodů). Kameny, které jsou kulaté a do průměru 1 cm, mohou být takovýmto způsobem vyloučeny, V případě, že nedojde k samovolnému vyloučení jsou kameny větší než 4 mm, volí se extrakorporální litotrypse rázovou vlnou. Kdy je kámen rozdrcen a pak může projít močovými cestami. U velkých komplikovaných kamenů je nutné provést chirurgické odstranění kamene.

Do léčby dále patří thiazidy, které snižují vylučování vápníků a oxalátů. Allopurinol, který snižuje tvorbu kyseliny močové z purinů. V případě struvitových kamenů se podávají i antibiotika. U pacientů, kteří již měli kameny, je nutné upravit jídelníček, vyloučit potraviny, které by zvyšovaly riziko vzniku kamenů.

 

Ilustrační foto: health.harvard.edu

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz