Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Majonéza nepatří jen do kuchyně. Netradičními způsoby využití vás překvapí

Majonéza nepatří jen do kuchyně. Netradičními způsoby využití vás překvapí

15.1.2021 - redakce Babinet.cz

Majonéza, aneb kalorická bomba. Jeden tábor strávníků ji miluje, druhý se jí striktně vyhýbá. Ano, obsahuje velké množství kalorií, ale její chuť je velmi příjemná. Takový bramborový salát bez majonézy si leckdo nedokáže představit. Víte však, že majonézu můžete v běžném životě využít i jinak?

Majonéza nejen v kuchyni

Majonéza není nic jiného, než vejce a olej. Samozřejmě s kapkou octa, aby chuť byla dokonalá a přesně taková, jakou ji máme rádi. Specifická chuť je právě to, proč je majonéza tolik vyhledávaná. Až lehce návyková.

Octu jsme se již podívali na zoubek velice podrobně a proto je jasné, že i co se užitečnosti majonézy týče, hraje velkou roli. Co pak nedokáže ocet, dožene olej a zmíněná vajíčka.

Na co se vám tedy může majonéza v domácnosti hodit?

  • Akce čisté ruce

Měli jste už někdy co dočinění se špinavýma rukama po výměně oleje v autě? Pokud ano, dokážete si detailně představit tu spoušť. Hrůza a děs. Tak tady pomůže jedině majonéza. Trochu ji naberte do dlaní, tam rozehřejte a poté rozmažte. Nechte deset minut působit a poté omyjte pod proudem teplé vody. Uvidíte, jak jde olej krásně dolů.

  • Vlasy jako od kadeřníka

Žádné roztřepené konečky, ani žádná plsť. Vaječný žloutek vlasy dokonale vyživuje a uhlazuje. Jejich lesk a zdraví je oslňující. Naneste tedy majonézu do vlasů, pečlivě aplikujte na všechny vlasy, stočte do drdůlku a zafixujte potravinářskou folií. Nechte hodinku působit a relaxujte. Pak jen klasicky omyjte. Tuhle majonézovou masku můžete opakovat dle libosti. Rozhodně vám nijak neuškodí.

  • Vši

Vaše dítko si přineslo ze školky vši? Nemusíte ho trápit agresivními přípravky z drogerie a stresovat ho nepříjemnou vůní víc, než je nutné. Stačí nanést do vlasů majonézu a zase zafixovat folií. Nechte působit přes noc a ráno máte všichni po starostech.

  • Silné nehty bez lámání

Také se vám, obzvláště v létě třepí nehty? Majonéza jim to pěkně rychle zatrhne. Naneste ji na nehty a nechte působit dvacet minut. Budou pevné a snadněji udržovatelné.

  • Dětská kreativita na zdi

Malé děti mají svou hlavu a fantazii. Ten krásný čtverec, kterým vyzdobili zeď ložnice, je prý táta. No budiž. Nicméně o takový obrázek na zdi přesto nestojíte. Jak s ním šetrně dolů? Pomocí majonézy. Naneste ji suchým hadrem na mistrovské dílo vaší ratolesti a ubrouskem stírejte. Vše jde krásně dolů a barva na zdi se neztrácí, ani nerozmazává. Totéž platí i v případě, kdy na zdi rozmáznete hmyzího návštěvníka a zůstane po něm jen mastný flek.

  • Když piáno chátrá

Piáno je bohulibý hudební nástroj. Třikrát hurá všem, kdo na něj umí hrát. Ale je li řeč o klapkách, ty jsou časem pěkně zašlé. Vyleštěte je proto majonézou. Budou jako nové a lesklé.

  • Nábytek blyštivý, jako nikdy

Venku je vedro k padnutí, nabídli jste návštěvě orosené pití a nedodali podtácek. Vidíte už jen, jak kapičky kloužou k povrchu vašeho leštěného dřevěného stolku. A stopy jsou na světě. Teď je pravý čas na leštění majonézou. Stopy jsou pryč a navíc je váš stolek chráněný na podstatně delší dobu, než tomu bývá v případě kupovaných produktů z drogerie. Počkejte snad ale s leštěním, než návštěva alespoň odkráčí.

Napsala Bára Klímová

Ilustrační foto: rachaelrayshow.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz