Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Nepodceňujte tříselnou kýlu. Může vás ohrozit na životě

Nepodceňujte tříselnou kýlu. Může vás ohrozit na životě

13.1.2021 - redakce Babinet.cz

Tříselná kýla je poměrně časté onemocnění. Jde o výchlipku pobřišnice stěnou břišní zasahující do tříselného kanálu, nebo u pokročilejších stavů i pod tříslo, někdy až do šourku u mužů a stydkého pysku u žen.

Jaké jsou příznaky tříselné kýly?

  • Vydutí v oblasti na obou stranách stydké kosti, které se stává zřetelnějším, když stojíte vzpřímeně a když kašlete nebo se namáháte
  • Pálivá nebo píchavá bolest, typicky v tříselné krajině, na šourku nebo na vnitřní ploše stehna.

Tříselné kýly se mohou vyvinout u novorozenců a dětí v důsledku slabosti břišní stěny, která je přítomna při narození. Mohou být viditelné, když dítě během stolice pláče, kašle nebo se špiní.

Co způsobuje tříselnou kýlu? Při výskytu těchto kýl nemusí vždy existovat zjevná příčina. Ale to jsou i typické příčiny:

  • Namáhavá činnost
  • Chronický kašel nebo kýchání
  • Zvýšený tlak v břiše
  • Již existující slabé místo v břišní stěně
  • Těhotenství

Pokud se kýla již vytvořila, je nevratná, musí se předcházet jejímu uskřinutí, které může ohrozit pacienta na životě. Konzervativní řešení spočívá v podpoře kýlními pásy nebo operace.

Možnosti operační léčby kýly

Operační léčba spočívá v preparaci kýlního vaku, vrácení jeho obsahu (tuková tkáň, tenké střevo, tlusté střevo) do dutiny břišní, dále plastiku tříselního kanálu a defektu ve stěně břišní. Podle nálezu a charakteru kýly je možno stěnu břišní zpevnit pomocí nevstřebatelné síťky a tím tak maximálně předejít možné recidivě kýly. Přínosem je zpevnění břišní stěny a zabránění uskřinutí kýly.

Dnes se provádí miniinvazivní laparoskopická operace, dále však zůstává možnost klasického přístupu plastiky kýly.

Omezení pro pacienta po operační léčbě kýly

Po klasické operaci se předpokládá pracovní neschopnost po dobu 1 měsíce po výkonu. Po laparoskopické operaci po dobu cca 2–3 týdnů po výkonu.  Fyzicky je pacient aktivní až po 4 měsících po výkonu, plná zátěž je vhodná až 6 měsíců po výkonu. U laparoskopických výkonů se tato doba zkracuje o třetinu až polovinu.

Po operaci sledují lékaři pacienta v herniologické ordinaci vždy za tři, šest, dvanáct a dvacet čtyři měsíců, jde o kontrolu kvality poskytnuté péče a sledování případného vzniku recidivy.

 

foto: nychernia.comVaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz