Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Intimní život po porodu. Máma nebo milenka

Intimní život po porodu. Máma nebo milenka

12.1.2021 - redakce Babinet.cz

Právě jste se vzpamatovala ze šestinedělí a odeznívá hormonální smršť, která zapříčinila, že jste se cítila všelijak, ale rozhodně ne jako bohyně hodná pomilování. Partner už se jistě také dožadoval společných milostných hrátek. Jenže vy jste zažila s porodem přerod. Kromě partnerky jste také matka. Jak obstát v obou rolích?

Hlavní problém: čas

Narozením dítěte se absolutně mění celý život. Uvědomujete si, jak cenný byl čas, který jste dřív měla pro sebe. Potácíte se mezi tvorečkem, který se dožaduje jídla, chování, přebalování. Samozřejmě bez ohledu na to, co právě potřebujete udělat. Vybíháte ze sprchy ještě namydlená, abyste zjistila, proč právě tolik křičí. Nebo si ji často ani nestihnete dát. Připadáte si hrozně. Dana byla vždy perfektně upravená, ven by nevyšla nenalíčená snad ani ve chvíli, kdy by v bytě hořelo. „Moje katastrofická vize matky v ušmudlaných a oslintaných věcech se naplnila. Nikdy jsem si nemyslela, že bych k partnerovi do postele vlezla s neoholenýma nohama. Kde vzít ale čas? Po krmení, koupání a přebalování jsem ráda, že večer padnu do postele. Nesnesu, aby na mě partner sáhl, když bych svou chlupatostí mohla konkurovat medvědovi v ZOO.“ Nekompromisně si vyhraďte čas pro sebe. Požádejte partnera a když nemůže, tak kamarádku nebo maminku. Máte právo na svůj čas a nejste jen matka, ale také žena, která o sebe chce pečovat.

Matka nebo milenka? Kdo je víc?

K Vašim životním rolím se přidala role nová. Jste matka a máte pocit, že na světě neexistuje nic jiného, kromě Vašeho nejcennějšího pokladu. Je to samozřejmě pravda. Jenže tady platí stále dokola omílané pravidlo. Ať je Vaše role jakákoli, jste stále žena a partnerka. Partner by se neměl ocitnout v sexuální karanténě. Také platí, že pokud je v pohodě matka, je v pohodě dítě. Takže je Vaší povinností dožadovat se nekompromisně času pro sebe. A to nejen kvůli Vám, Vašemu dítěti, ale samozřejmě také partnerovi. „Tenhle řetězec jsem pochopila naneštěstí až půl roku po porodu. byla jsem stále více nespokojená a nechápala jsem proč. Doma vše perfektně fungovalo. Nakrmit, vykoupat, přebalit, uvařit partnerovi jídlo, zalehnout. Druhý den to samé a tak stále dokola. popravdě řečeno jsem už dítěte měla plné zuby. Nikdy bych to ale nepřiznala. Myslím, že i dítě ze mě muselo mít ponorku. Vše se změnilo tím, že mi partner našel na dvě odpoledne v týdnu hlídání. Když jsem vyrazila mezi lidi, připadala jsem si jako mimozemšťan. Zavřená mezi čtyřmi stěnami s dítětem bych se asi zbláznila. Měla jsem daleko lepší náladu a taky jsem se na miminko těšila. A ono na mě. Také jsem kupodivu dostala chuť na sex se svým partnerem,“ říká Helena, jejíž zkušenost by měla inspirovat ženy daleko dříve než půl roku po porodu.

Zatracené tělo?

Ať už jste rodila více či méně přirozeně, Vaše tělo každopádně prodělalo mnoho změn, ze kterých se budete ještě nějakou dobu vzpamatovávat. Při „rekonvalescenci“ je určitě důležité nezapomínat na cvičení. Kromě cviků, jejichž seznam dostanete už v porodnici, Vám určitě prospěje vrátit se co nejdřív ke své oblíbené fyzické aktivitě. Opět jde o něco, co není dobré odsouvat až na poslední místo v seznamu priorit. Cvičení Vám pomůže nejen k tomu, abyste jste získala zpátky ladné křivky, ale ovlivní i to, jak se budete cítit psychicky. Existují také speciální cviky pro posílení pánevního dna, tzv. Kegelovy cviky. Jejich princip spočívá v rytmickém stahování a následně uvolňování svalů, jako při zadržování močení. Opomíjenou pomůckou v posilování svalů pánevního dna jsou venušiny kuličky. Mnohé z nás je považují za erotickou hračku, ale opak je pravdou. „Ve Švédsku se venušiny kuličky prodávají v lékárnách jako pomůcka pro posílení svalů pánevního dna. Mnoho našich klientek si je pořizuje právě za účelem rekonvalescence po porodu nebo při dalších potížích, kdy je potřeba tyto svaly posílit,“ říkají majitelky jednoho z obchodu s erotickým zbožím. „Zkušenosti žen s tímto produktem potvrzují, že kuličky pomáhají ke kvalitnějším sexuálním prožitkům, a to nejen po porodu,“ dodávají. Ať už si vyberete cvičení, venušiny kuličky nebo kombinaci obojího, nezapomínejte na Vaše tělo, které se potřebuje z porodu zotavit.

Chuť na sex

Každá žena je už před porodem více či méně náruživá. Mnoho žen žije sexuálně až do doby porodu, jiné sex vynechávají po celých devět měsíců. Stejně tak by některá žena měla ráda sex co nejdřív po porodu a nemůže se dočkat konce šestinedělí, jiná na sex s partnerem nepomyslí ještě dlouho po něm. „My jsme šestinedělí s partnerem prostě nevydrželi“, říká Jana. „Vím, že se to nedoporučuje, ale už jsem to prostě nemohla vydržet… a nic se nestalo.“ Se sexem je to tedy jako s čímkoli jiným. Je důležité se řídit vlastním úsudkem a chutí. Rozhodně ale není na místě si v tomto nevěřit. Pokud sex s partnerem fungoval před porodem dobře, je určitě na co navazovat. Také je samozřejmě potřeba s partnerem hovořit o všech svých pocitech v kontextu všech změn souvisejících s porodem. Sexuchtivý partner se určitě bude rád snažit Vám ulehčit nejen v milostné oblasti. Mocným afrodisiakem bude jistě i to, pokud Vám jakkoli pomůže zvládat denní rutinu.

Ilustrační foto: blog.pregistry.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz