Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Rizikové faktory zákeřné rakoviny hlavy a krku. Provázející příznaky lidé často podceňují

Rizikové faktory zákeřné rakoviny hlavy a krku. Provázející příznaky lidé často podceňují

12.1.2021 - redakce Babinet.cz

Včasná diagnóza zachraňuje životy. Karcinom hlavy a krku tvoří globálně pět procent ze všech zhoubných nádorů. Obecně karcinomy hlavy a krku jsou diagnostikovány a léčeny v pozdější fázi většinou proto, že pacient přišel pozdě. Včasná diagnostika a doporučení k odborníkovi mohou jednoznačně zlepšit šance pacientů na přežití.

Rizikové faktory tohoto velmi vážného onemocnění jsou tři

Jsou to alkohol, kouření a lidský papillomavirus, označovaný jako HPV. Je zcela bez pochyb, že kuřáci mají vyšší riziko vzniku rakoviny hlavy a krku než nekuřáci. I když u mužů je pravděpodobnost vzniku rakoviny hlavy a krku dvakrát až třikrát vyšší, výskyt se zvyšuje u žen. Karcinomy hlavy a krku jsou nejčastější u lidí nad 40 let, ale v nedávné době byl zaznamenán nárůst výskytu tohoto onemocnění u mladších lidí.

Skladba nádorů hlavy a krku se díky omezování konzumace tabáku a šíření viru HPV mění
Výrazně přibývá nádorů ústní části hltanu, především patrových mandlí, které jsou dnes již z přibližně 80% způsobeny viry. Mění se i profil pacientů. Zatímco dříve šlo většinou o těžké kuřáky a často alkoholiky, s velkým podílem lidí žijících na okraji společnosti, dnes výrazně přibývá nekuřáků a lidí z vyšších sociálních vrstev.

Dalšími příznaky rakoviny hlavy a krku, které pacient pociťuje víc než tři týdny, může být permanentní bolest jazyka, vředy v ústech, které se nehojí, bolestivé polykání, ucpaný nos na jedné straně anebo krvavý výtok z nosu. Praktický lékař by měl v takovém případě automaticky poslat svého pacienta k ORL specialistovi.

I přes pokroky v diagnostice a léčbě je většina těchto nádorů diagnostikována až v pokročilém stadiu onemocnění. Pětileté přežití se pak pohybuje pouze mezi 30 až 50%.

Tři týdny a dost

Právě proto je nezbytná osvěta nejen mezi pacienty, ale i mezi obvodními lékaři
Zejména každý kašel, trvající déle než 3 týdny, stejně tak chrapot, poruchy polykání a bolestivé polykání, zápach z úst, krev ve slinách nebo jednostranná nosní neprůchodnost, by měly být vyšetřeny ORL specialistou. „Podobně i všechny nehojící se slizniční léze v oblasti dutiny ústní by měly být histologicky vyšetřeny. Zvýšená pozornost by měla být věnována rizikové skupině pacientů, za které považujeme zejména muže nad 40 let kuřáka ve zvýšené míře konzumující alkohol,“ připomíná MUDr. Jana Neuwirthová.

zdroj: zdraviamy.cz

Ilustrační foto: comfortcarenursingprofessionals.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz