Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Bolest zad. Rychlé tipy, které vám pomohou z akutního stavu

Bolest zad. Rychlé tipy, které vám pomohou z akutního stavu

12.1.2021 - redakce Babinet.cz

Bolest zad čas od času trápí úplně každého. Moc přitom nezáleží na tom, kolik je vám let. Jestli jste tlustí, tencí, nebo máte nějaké další navázané choroby. Bolest zad si nevybírá a mívá různé příčiny. V některých případech si rychle a snadno pomůžete sami. Jsou ale i takové případy, kdy se o samoléčbu rozhodně nepokoušejte.

Pokud vás záda bolí spíše ve spodní partii a jde o řezavou bolest, nedej bože spojenou s močením krve, ihned utíkejte na pohotovost. To by totiž mohly být a pravděpodobně to jsou ledviny. S tím si nezahrávejte. Pravá ledvinová kolika, nebo nastydnutí, či cokoli dalšího může vést ke kolapsu.

Neexistuje odpočinková pozice

Další nebezpečná bolest je ta, která vás naprosto ochromí a zároveň vás paralyzuje natolik, že nejste schopni objevit žádnou úlevovou polohu. I v tomto případě se může jedna o velmi závažnou záležitost, jako je třeba vybočení ploténky. I v tomto případě musíte na pohotovost a dost možná skončíte i na operačním sále.

A to ostatní

No, a pak následují nejrůznější další bolesti. Nejčastěji nás bolí krční páteř, až se nám z toho točí hlava. Dále je nepříjemná a závažná bolest mezi lopatkami. Velmi častý je také houser. To nás začne bolet v oblasti bederní páteře. Jedná se o  bolest, kdy se nemůžeme hýbat, chodit, ležet, ale vždy existuje jedna poloha, v níž to nebolí a nebo to nebolí tolik.

Jak si odpomoci

První pomoc proti bolesti zad je poměrně snadná. Ovšem nezapomínejte, že je to pouze a jedině první pomoc. Jakmile odezní „to nejhorší“, najděte si dobrého fyzioterapeuta a svěřte se do jeho péče, abyste zapátrali také po opravdové příčině této bolesti.

1. Výhřívací dečka – při menších obtížích, kdy nás bolest nedostane do postele a můžeme se ještě jakš takš hýbat, postačí výhřevná dečka. Zabalte se do ní večer u televize a nechte si jí klidně i přes noc.

2. Koňská nebo chilli mast – mastičky, které prohřejí, dají se také kombinovat s dečkou. Aplikujte dle návodu, rozhodně odpomohou od menší bolesti.

3. Hřející náplast – to je pravý zázrak, hřející náplast můžete mít na místě, které bolí, celý den. Rozhodně by se však neměla aplikovat na noc. Hrozí z ní popáleniny. Pozor také na náplasti s chilli. Ty zase mohou způsobovat různé kožní problémy. Pokud je ale opravdu zle, tak vás tato náplast postaví stoprocentně na nohy.

4. Cvičení – jakmile bolest trochu odeznívá, tak je potřeba záda protahovat. Skvělá je kočka – to jsme na všech čtyřech a střídavě se vyhrbujeme a prohýbáme. Další možností je lehnout si na záda, na podložku, přitáhnout nohy k tělu a kolébat se – i to je vynikající protažení.

5. Koupel v teplé vodě, nebo vířivka v bazénu – i to znamená rychlou úlevu od bolesti.

Pátrejte po příčině
Určitě ale pátrejte po příčině. Nejčastější příčinou může být natažený sval, prochladnutí, špatná matrace, špatná poloha při sezení nebo ležení, ale také nejrůznější psychické potíže. Například mezi lopatkami se hromadí stres. Od stresu může zlobit také krční i bederní páteř. Svojí bolestí se zabývejte komplexně a vyhledejte odborníka.

napsala Zuzana Zelenková

foto: spaexecutive.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz