Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Covid-19 není jediný, v čem jsme v Evropě první. Jaké nemoci nám hrozí víc než dalším Evropanům?

Covid-19 není jediný, v čem jsme v Evropě první. Jaké nemoci nám hrozí víc než dalším Evropanům?

28.1.2021 - redakce Babinet.cz

Myslíte si, že covid-19 je jediné onemocnění, kvůli kterému jsme nechvalně proslulí v Evropě? Kdepak. Do výčtu nemocí s nejvyšším počtem případů u nás patří i klíšťová encefalitida a nádory ledvin. Na co bychom si tedy měli dávat větší pozor?

Nádory ledvin – včasné odhalení závisí na náhodě

Diagnózu „nádorové onemocnění ledvin“ u nás slyší ročně přes 3 000 pacientů. Nejvíc v Evropské unii. V prvních stadiích se u rakoviny ledvin neobjevují žádné viditelné příznaky. Později jsou nejčastější příčinou návštěvy lékaře krev v moči nebo bolest beder. Nádory ledvin se týkají častěji mužů než žen, lidí starších 50 let a kuřáků. Prevencí je zdravý životní styl, tedy nekouření, přiměřená tělesná hmotnosti a pohyb.

Klíšťová encefalitida – prevence už jednodušší být nemůže

Dalším onemocněním, ve které máme evropskou „zlatou“, je klíšťová encefalitida s 854 případy v roce 2020. Klíšťová encefalitida může znamenat trvalé následky jako jsou obrny končetin, psychické poruchy, bolesti hlavy i problémy se sluchem. Pokud si myslíte, že se vás riziko klíšťové encefalitidy netýká, tak jste na omylu. Klíšťata jsou už rozšířená na celém našem území (snad s výjimkou vrcholu Sněžky) a to jak v přírodě, tak městských parcích, zahradách a dětských hřištích.

Na rozdíl od rakoviny je prevence jednoduchá – očkování. V České republice na očkování přispívají pojišťovny v rámci preventivních programů, a to až do výše 1 500 Kč. K začátku s očkováním je vhodné využít zimní měsíce, riziko nákazy se totiž spolu s jarem a stoupající aktivitou klíšťat zvýší. Základní očkování probíhá ve 3 dávkách s tím, že ochranu je možné očekávat 14 dní po 2. dávce. Pokud už očkovaní jste, nezapomeňte si zkontrolovat očkovací průkaz kvůli přeočkování. Na něj je čas po 3 až 5 letech v závislosti na věku i tom, jestli jde o první přeočkování, nebo ne. Potřebovat budete už jen jednu dávku.

Obezita – týká každého čtvrtého

A jsme opět u zdravého životního stylu. Česká republika patří spolu s Maďarskem a Litvou mezi nejobéznější země Evropy, obézní je každý čtvrtý. Možná vás překvapí, že obezitu mají jen o 3 % častěji ženy než muži. Předstupněm obezity je nadváha. Tu má u nás další čtvrtina. A rostoucí míra obezity u dětí a dospívajících naznačuje, že situace se jen tak nezlepší.

Obezita je nebezpečná hlavně proto, že je rizikovým faktorem mnoha nemocí, například cukrovky 2. typu, vysokého tlaku, srdečně-cévních onemocnění nebo vysoké hladiny cholesterolu v krvi. Stejně jako u nádorových onemocnění je nejlepší prevencí zdravý životní styl.

Rozhodli jste se udělat v roce 2021 něco pro své zdraví? Přejeme, ať vám předsevzetí dlouho vydrží. A začít můžete hned. Objednejte se k praktickému lékaři nebo do očkovacího centra na očkování proti klíšťové encefalitidě, najděte si každý den alespoň půl hodiny na pohyb a jídelníček více přizpůsobte radám nutričních terapeutů. Třeba tak pomůžete naše smutná prvenství změnit.

 

foto: pixabay.com, deposit

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz