Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Až se jaro zeptá. Co je příčinou vzniku křečových žil a proč má smysl je řešit v zimních měsících

Až se jaro zeptá. Co je příčinou vzniku křečových žil a proč má smysl je řešit v zimních měsících

10.1.2021 - redakce Babinet.cz

Možná i vy trpíte bolestmi nohou, hlavně v jarním a horkém letním období. Pravděpodobně patříte mezi ty, které trápí křečové žíly neboli varixy. Pouze třetina z nich však vyžaduje léčebný zákrok, ostatní jsou spíše kosmetickou záležitostí Jde o onemocnění poměrně časté.

foto / Depositphotos

Nabízí se tedy otázka, co je příčinou vzniku křečových žil u tak velkého procenta populace. Významnou roli hraje dědičnost. Jde vlastně o vrozenou méněcennost žilní stěny , která má sníženou odolnost proti tlaku krve. Postupem času dochází ke ztrátě pružnosti cévní stěny, k jejímu oslabení a rozšíření žilního průsvitu. Dalším významným faktorem je obezita. Vyšší postižení ženské populace, asi v poměru 2:1 oproti mužům, má nepochybně hormonální podklad. Nejzávažnějším rizikovým faktorem je těhotenství, kde se uplatňují nejen vlivy hormonální, ale i mechanický tlak zvětšené dělohy na pánevní žíly, který se přenáší i do žil dolních končetin. Význam hrají i hormonální změny v období přechodu /menopauzy/ a užívání hormonální antikoncepce.

Úzká souvislost byla prokázána také s životním stylem. Jde například o pracovní podmínky spojené s dlouhodobým stáním nebo sezením se spuštěnými dolními končetinami, nízkou pohybovou aktivitu, kouření nebo nevhodné složení stravy s nedostatkem vlákniny, způsobující zácpu.

Podle typu postižených žil lze varixy rozdělit do několika skupin. Nejznámější a nejčastěji označované jako křečové žíly jsou tzv. kmenové varixy, postihující hlavní končetinové žíly. Jsou velmi dobře viditelné, jelikož vystupují nad povrch v podobě provazců a uzlů. Bývají klinicky významné, protože jsou spojeny s projevy chronické žilní nedostatečnosti.

Jiným typem jsou tzv. intradermální varixy vyskytující se nejčastěji na vnitřní straně kotníku v podobě nafialovělých, kůží prosvítajících obrazců, připomínajících metličky nebo pavoučky. Tento typ křečových žil má většinou jen kosmetický význam.

Ve spojení s křečovými žilami je nutno se zmínit o termínu chronická žilní nedostatečnost. Jde o soubor příznaků a obtíží pacienta jako je např. bolest, pocit napětí v nohou, pálení, brnění, mravenčení,pocit těžkých nohou, křeče a otoky. Typický je sezonní charakter potíží, které přicházejí zejména v letním období, u žen i závislost na fázi menstruačního cyklu/ maximum potíží v době před menstruací/. V pokročilých stadiích bývají patrné i kožní změny na končetinách jako je zvýšená pigmentace, suchá šupící se kůže, případně ekzém či bércový vřed. Příčinou všech těchto změn je zvýšený tlak v žilním řečišti při porušení funkce žilních chlopní.Tento zvýšený tlak se přenáší až na úroveň kožních kapilár a zde začíná řada procesů vedoucích k nedostatečnému okysličování a výživě tkáně.

Zásadní význam v boji s křečovými žilami a chronickou žilní nedostatečností má tzv. primární prevence, což znamená předcházení jejich vzniku. Změnou životního stylu a odstraněním škodlivých návyků.

Trpíme-li již křečovými žilami v pokročilejším stadiu a uvažujeme o jejich odstranění, neexistuje vhodnější doba než právě na podzim či v zimě. Hojící se jizvy po operaci se pohodlně schovají pod dlouhými kalhotami, stejně jako stahovací elastické punčochy, které je poté třeba nějaký čas nosit a které by nás v horkých měsících obtěžovaly. Místo abychom se přes zimu obávali zhoršení stavu svých žil, můžeme tak tento čas využít k léčbě a na jaře se již nebát ukázat svá krásná a zdravá lýtka.

 

MUDr. Martiny Novákové FN Motol

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz