Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Zázračná šťáva z cibule je lékem na spoustu zdravotních potíží, ale nejen to

Zázračná šťáva z cibule je lékem na spoustu zdravotních potíží, ale nejen to

9.1.2021 - redakce Babinet.cz

Když cibule náhle dojde, a vy zapomenete koupit další, jako by v kuchyňské mozaice najednou chyběl ten nejdůležitější dílek. Cibule je na poli gastronomie jednoduše nepostradatelná. Cibulovou šťávu ale můžete využít i jinak. Napadá vás jak?

Pořádná dávka zdraví

Když si dáte cibulový salát, na rande, či schůzku se pak zřejmě asi úplně nevydáte. Nicméně, její odér i těch pár slz při krájení stojí určitě za to vydržet. Cibule má totiž neoddiskutovatelný a přímý vliv na naše zdraví. Věděly to dobře již generace před námi. Určitě i vaše babička radila na bolest v krku cibulovou šťávu (nad kterou se tehdy většina z nás pěkně ofrňovala).

Cibule si však neporadí jen s nepříjemným polykáním. Také čistí krevsnižuje krevní tlakničí v těle některé bakterie.

A stále to není všechno. Cibulová šťáva pomůže i tam, kde třeba vše ostatní dávno selhalo.

5 tipů, jak cibulovou šťávu využijete i jinak

Čisté boty, nebo zmírnění akné. I s tímhle si cibulová šťáva umí poradit.

  • Zbaví vás lupů

Cibule vás postupně nejen zbaví lupů, ale také vašim vlasů dodá nebývalou hustotu a lesk se také dostaví. Postačí vám k tomu pouze půlhodinka dvakrát týdně. Z cibulových slupek si převařte silný odvar. Do studeného odvaru pak přikápněte ještě trošku cibulové šťávy. Tuto životadárnou směs aplikujte před mytím na suché vlasy. Zabalte je do potravinářské folie a přebalte ručníkem. Nechte zmíněnou půlhodinu působit a poté vlasy umyjte běžným způsobem.

  • Minimalizuje akné

S tvorbou akné bývá neuvěřitelná potíž. Běháme po drogeriích a lékárnách jako smyslu zbavení, jen aby už bylo konečně po něm. Často je to marný boj a pomůže až čas. Přitom pomoc leží na dosah vaší ruky. Sáhněte po cibuli, nakrájejte ji na plátky a ty pak vychlazené přikládejte na postižená místa. Vždy stačí jen pár minut. Poté místa omyjte vodou. Opakujte podle potřeby a těšte se z bezproblémové pokožky.

  • Čistí boty

Kožené kozačky budou opět jako nové. Odřeniny a zašlý mat se jich už nebudou týkat. Cibulová šťáva efektivně a ihned zbaví kožené kousky těchto nedostatků. Naneste trochu šťávy na vatový tampon a potřete jím poškozená místa na botách, či na kabelce. Nechte pár minut působit a poté dočistěte hadříkem navlhčeným čistou vodou.

  • Pomáhá při výronech

Rozmixujte cibule úplně nadrobno. Potřebujete co nejvíce šťávy. Zabalte do gázy a ještě přebalte kapesníkem. Tento léčivý obklad poté přikládejte na výron. Bolest se zmírní, pnutí odezní a otok bude pomalu ustupovat.

  • Hubí škůdce na pokojových rostlinách

Rozčilují vás mšice, nebo malé, otravné mušky, které neustále napadají vaše pokojové rostliny a uskutečňují na vás nálety z květináče? Vyzrajte na ně pomocí cibulové šťávy. Zhruba 8-10 lžic cibulových slupek povařte ve 3 l vody. Tento odvar nechte odstát 4 dny. Poté do něj přidejte pár kapek čerstvé cibulové šťávy a přelijte do rozprašovače. Pak už jen aplikujte na napadené rostliny.

 

Napsala Bára Klímová

 

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz