Babinet.cz  /  Magazín  /  Aktivní život  /  Pečivo do ohrad a krmelců nenoste. Zvířatům jen ublíží

Pečivo do ohrad a krmelců nenoste. Zvířatům jen ublíží

8.1.2021 - redakce Babinet.cz

Zima konečně přišla a s ní se opět vyrojila spousta lidí, kteří se snaží přikrmovat zvířátka nebo ptáčky. To je však něco, co se řídí přísnými pravidly. Jestli máte pocit, že nejlepší co můžete udělat je jít a naházet kachnám kusy starého pečiva, pak jste na omylu. A zdaleka nejde jen o kachny a další opeřence, ale třeba i o lesní zvěř.

Co nikdy nesmíme

Zvířata nikdy nekrmíme jakýmikoli zbytky z domácnosti. Zapomeňte na slané pečivo, buchty, sladkosti, plesnivé ovoce nebo zeleninu. To rozhodně není nejen pro vás, ale ani pro zvěř.

Jak na to

Při procházce do lesa se podívejte, kde je krmelec. Je to místo, kam jsou zvířata zvyklá chodit a dobře je tam můžeme přikrmovat spolu s myslivci i my. Mimochodem právě myslivci ve vašem okolí by mohli být také těmi, kterým potravu můžete přinést, popřípadě se s nimi domluvit a zeptat se jich, co je vhodné, pokud si nejste stoprocentně jisti, že váš pamlsek je ten pravý.

Krmelec můžete zbudovat i svůj vlastní. Jeho umístění má však několik důležitých podmínek. U krmelce se totiž pravděpodobně bude scházet větší množství zvěře. Proto jej nikdy neumisťujeme k mladému porostu ani do čerstvě vysázených pasek. Ideální je k tomuto účelu kraj listnatého remízku v polích nebo starý vysoký les.

Ideální potrava

V ideálním případě bychom do krmelce měli přinášet seno, slámu, větve keřů, dále kaštany, žaludy, bukvice, oves, kukuřici ale třeba i hrách. Musíme vždy dbát na to, aby krmivo nebylo plesnivé nebo zapařené. Nepřinášejte také příliš velké množství, ať jej zvířátka stihnou zkonzumovat a ať jej nepohltí plíseň. Je totiž pravděpodobné, že do něj nasněží, namokne či jinak navlhne.

Nikdy zvěři nenoste pečivo. To je velmi špatné pro zažívací trakt jakéhokoli zvířete. V žádném případě nekrmte koně nebo jiná zvířata, která jsou v ohradách. Jejich majitelé se o ně postarají nejlépe. Ostatně každý rok se objevuje mnoho smutných zpráv o uhynulých zvířetech díky nezodpovědnému chování při krmení. Opravdu nikdy tohle nedělejte.

Krmit můžete také ptáčky. Krmítko si dejte klidně na zahradu. Kvůli kočkám by mělo být dostatečně vysoko. Ptáčky můžete krmit slunečnicí, speciální směsí pro jejich výživu určenou. Sýkorky pak nepohrdnou lojovou kouličkou.

 

napsala Zuzana Zelenková

foto: thatsmycornwall.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz