Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Co všechno dokáže tvaroh. Jeho účinky a využití vás překvapí

Co všechno dokáže tvaroh. Jeho účinky a využití vás překvapí

7.1.2021 - redakce Babinet.cz

Tvaroh nemusí posloužit jen v kuchyni, nebo když se snažíte redukovat váhu. Využití pro něj najdete i jinde. Uvidíte, že mít tvaroh vždy v lednici, se vyplatí.

Večeře? Tvaroh!

Takhle nějak většinou odpoví člověk, který hodlá zatočit se svými kily navíc. Redukční dieta a tvaroh jsou opravdu nerozlučnými parťáky. Každá lžička je plná vápníku, bílkovin a ryzího zdraví. V neposlední řadě vás tvaroh rychle a na dlouho zasytí, je snadno stravitelný a tuk je nula nula nic.

Složení tvarohu však nelikviduje jen kila. Poradí si i s ostatními neduhy a problémy, které se čas od času týkají každého z nás. Co všechno tvaroh hravě zvládne, si řekneme právě teď.

Nechte tvaroh léčit, i zkrášlovat

Ženy si dnes již hodně zvykly sáhnout po tvarohu tehdy, když okamžitě potřebují vdechnout život své pleti. Ještě mezi ně stále nepatříte? Teď už jistě budete. Zjistíte totiž, že ženám dělá hezká těla i pleť, ale také zbavuje bolesti a léčí.

 • Bolesti uší

Obzvláště u dětí bývají tyto bolesti uší velice nepříjemné a zdlouhavé. Když děti stále posmrkávají a každou chvíli se potýkají s rýmou, bolest uší na sebe nenechává dlouho čekat. U ušního jste už pak jako doma a dítku to na klidu zrovna nepřidá. Proto příště vyzkoušejte tvaroh. Už při počátečních obtížích obalte kus tvarohu (nemusí být tvrdý, můžete uplácat a obalit také tvaroh měkký) gázou. Takto připravený tvaroh ještě obalte jemným kapesníkem. Přiložte na bolavé ucho a ovažte šátkem. Nechte působit přes noc. Tvaroh bolest a zánět krásně vytáhne.

 • Osvěžující pleťová maska

Léto pomalu končí a přijde doba podzimu. Sychravé počasí a ne příliš přívětivé povětrnostní podmínky. Pleť v tomto období velmi trpí a je vystavena velkému náporu. Proplujte proto tento následující podzim s pokožkou, která překypuje zdravím. Udělejte si z masky večerní rituál a jděte do ní dvakrát týdně. Dovolte tvarohu, aby do pokožky přenesl všechny své vitamíny a minerály, vyživil ji a dodal krásný, zdravý tón. Když přidáte i trochu medu, pleť bude hladká a pěstěná. Sama ten rozdíl pocitově, i na pohled poznáte velmi brzy. Naneste masku na obličej a nechte vždy půlhodinky působit. Odpočívejte, vypněte. Tvaroh se o zbytek postará za vás.

 • Menstruační bolesti

Která žena ví, o čem je řeč, pak jedině potvrdí, že z těchto bolestí se mnohokrát stává peklo. Cítíte se, jako by vám bylo sto let, všechno bolí a zdá se, že podbřišek vám snad upadne. I v tomto případě pomůže tvaroh. Můžete jej přikládat buď samotný, nebo společně s nadrceným česnekem. Jde o úplně stejný postup zábalu, jako v případě ucha, o kterém mluvíme výše. Při nesnesitelných menstruačních bolestech pak přiložte tento obklad a překryjte podbřišek ještě teplým svetrem. Zachumlejte se do klubíčka a odpočívejte. Bolest se spolehlivě za pár chvilek o poznání zmírní.

 • Uleví bolavým prsům

Maminky, pro které není kojení zrovna procházka růžovou zahradou, by vám o opravdové bolesti mohly vyprávět. Bolavá, nateklá a v nejhorším případě i zanícená prsa. Studený, měkký tvaroh zabalte do látkové čisté pleny a přiložte jej právě takto nachlazený. Nechte tvaroh na prsou působit, dokud v pleně nevyschne.

 • Drobné jizvy a stopy po akné

Nejdřív akné a pak jizvy. Problémy s akné už jsou samy o sobě dost nepříjemné. V naději, že se ho již zbavujete, vám pak nahážou další klacíky pod nohy zmíněné jizvy. Předejděte jim a potírejte postižená místa studeným tvarohem. Nechte vždy hodinu působit a pak šetrně místa omyjte.

Minitipy závěrem. Co ještě tvaroh dokáže?

 • Zklidní podrážděná třísla po holení.
 • Tvarohový obklad ulevuje od bolesti v krku.
 • Pomáhá velmi rychle na rozpraskané paty.
 • Snižuje následky úpalu a poradí si i se spáleninami od slunce.
 • Když si dáte tvarohovou svačinu, zlepší se vám nálada. Tvaroh uvolňuje napětí.
 • Posiluje imunitu.
 • Vytahuje případnou horkost z oparů a tlumí jejich svědění.

 

A na co se tvaroh osvědčil vám? Podělte se s ostatními v komentářích.

 

Napsala Bára Klímová

 

Ilustrační foto: pixabay.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
 • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz