Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Proč ženy častěji trpí zánětem močových cest

Proč ženy častěji trpí zánětem močových cest

6.1.2021 - redakce Babinet.cz

Zánět močového měchýře je z 90 procent problém žen, u mužů je tato infekce vzácná a je spíše spojená s postižením i jiného orgánu nebo s jiným onemocněním (kámen v močovém měchýři, zánět prostaty, nedostatečné vyprázdnění močového měchýře). Je to dáno především anatomickou dispozicí ženy, která má kratší močovou trubici, blíže k močové trubici je konečník. Na vzniku zánětu močového měchýře se může podílet i případný gynekologický zánět.

Moč zdravé ženy, která odchází z těla, by měla být světlá, tedy bílá, v celkovém objemu alespoň 1,5 litru denně. Zánět močového měchýře se u žen projevuje především nucením na močení, pálením, řezáním při močení, krví v moči nebo zvýšenou teplotou. Které ženy nejčastěji trpí infekcí? Malá děvčátka, u kterých je na vině používání nekvalitních plen či špatná hygiena (utírat zevní ústí močové trubice je potřeba vždy od poštěváčku ke konečníku). Dále jsou to ženy s vaginální infekcí, ženy s nedostatečnou či naopak úzkostlivou intimní hygienou, ženy promiskuitní, preferující určité rizikové sexuální praktiky. Zánětem močového měchýře trpí častěji také kuřačky.

U žen v menopauze je důvodem častějších infekcí dolních močových cest úbytek estrogenů a následně vznikající involuční slizniční změny pochvy a zevního genitálu.

Infekci v zásadě můžeme rozdělit na akutní, subakutní a chronickou. Nejčastěji ji způsobují patogenní mikroorganismy - bakterie, plísně, prvoci a viry. V běžné populaci se obvykle setkáváme s nespecifickou bakteriální infekcí způsobenou gramnegativní bakterií Escherichia coli. Určitou renesanci prožívají specifické infekce způsobené mykobakterii.

Léčba infekce močových cest

Asymptomatické infekce u nerizikové skupiny pacientů není třeba léčit. Zjišťujeme příčinu močové infekce – zda jde o nachlazení, nízký příjem tekutin, konkrementy nebo vývojové anomálie urogenitálního ústrojí. Dle závažnosti stavu doporučujeme zvýšit příjem tekutin, podání rostlinného extraktu, chemoterapeutika, antibiotika, operaci či kombinaci výše uvedených způsobů. Významným pomocníkem v prevenci uroinfekcí mohou být některé přípravky, které obsahují rostlinné výtažky, například extrakt z brusinek velkoplodých.

Brusinky jsou bohatým zdrojem vitaminů, bioflavonoidů a dalších přírodních látek s prospěšným účinkem na zdraví člověka. Výtažek z těchto plodů zabraňuje uchycení bakterií na stěnách močové trubice a močového měchýře. Tento účinek má především u bakterie Escherichia coli a právě ta je příčinou vzniku 85 procent všech infekcí močových cest.

Působí močopudně a podporuje uzdravení při akutních infekcích. Pomáhá udržet zdraví a funkčnost močových cest, napomáhá jejich očistě. Má rovněž antioxidační účinek, to znamená, že chrání organismus před škodlivými účinky volných radikálů.

Lidé, kteří trpí inkontinencí, ocení, že zpomaluje rozklad uniklé moči a zabraňuje tak nepříjemnému zápachu. Riziko alergické reakce na brusinky je minimální. Velice důležitý je pravidelný dostatečný příjem vhodných tekutin v závislosti na věku, celkovém zdravotním stavu, fyzické aktivitě, okolní teplotě.

 

autor: MUDr. Vladislav Klemen, Urologie - Fakultní Thomayerova nemocnice

foto: pristyncare.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz