Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Přinesl vám Ježíšek králíčka? Jak se o něho správně starat

Přinesl vám Ježíšek králíčka? Jak se o něho správně starat

4.1.2021 - redakce Babinet.cz

Králíček je na první pohled roztomilé zvířátko a můžeme si myslet, že vzhledem k tomu, že se tento tvoreček nevenčí, je starost o něho jednoduchá. Jak tedy na něj?

Strava

Strava je základ, králík musí mít po celý den seno. Seno je úplně nejdůležitější část stravy, bez ní by nám králíček umřel. Nesmí se mu totiž zastavit střeva, jednodušeji, nikdy nesmí přestat bobkovat. Seno navíc obsahuje dostatek vlákniny, kterou potřebují proto, aby se králičí střeva dobře a zdravě čistila.
Když se totiž králík olizuje, tak spolyká velké množství chlupů a ty by se mu v žaludku mohly hromadit. To znamená, že se v králičím břiše udělá kulička chlupů, která zvířátko „ucpe“ a to pak musí na operaci. U králíků ale operace může mít fatální následky, jelikož špatně snášejí anestezii.

Pokud krmíme pelety a krmné směsi, tak jen jako doplněk, ne jako hlavní složku (nesmí převažovat v krmné dávce nad zdroji vlákniny). Králíček si také pochutná na listové či kořenové zelenině.

Podestýlka

Podestýlku můžete dát dle doporučení chovatele či obchodníka, ael hodně králíčků podestýlku nechce . K vylučování trusu a moči králíci většinou používají jeden kout klece .Do tohoto rohu postavte plastový kočičí záchod , který by měl být tak velký , aby se vněm mohl králík protáhnout .Nádobu naplňte podestýlkou ze slaměných pelet .

Pohyb

Králík se potřebuje hýbat. Pohyb je pro něj stěžejní. Pokud si nemůžete z nějakého důvodu nechat ušáka puštěného celý den jako pejska, nechte mu alespoň pár hodin denně pod dozorem, když jste doma. Uvidíte, jak za vámi bude všude utíkat.

Společnost

Pokud máte jen jednoho králíčka, nezapomínejte, že potřebuje vaši společnost, jsou to společenská zvířátka, která mají rády kontakt s člověkem, ale i s dalšími králíčky. Králíci se doporučují chovat v páru, tedy samec a samice s tím, že samce necháte vykastrovat. Nikdy není možné chovat více samců pohromadě, to se považuje za týrání zvířat. Často se perou, případně si vykusují varlata a opravdu nepříjemně umírají.


Napsala Zuzana Zelenková

foto: pixabay.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz