Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Před úspěšným hubnutím musíte tělo nastartovat. Jak by měl vypadat detoxikační jídelníček

Před úspěšným hubnutím musíte tělo nastartovat. Jak by měl vypadat detoxikační jídelníček

3.1.2021 - redakce Babinet.cz

Odhodlání je základem pro každé úspěšné hubnutí. Jenže to nestačí. Kromě odhodlání budete potřebovat podrobný plán a také smířenost s tím, že se věci budou měnit jen velmi pomalu. Nesmíte si hlavně klást nějaké velké nároky. Lékaři mluví o úspěšném hubnutí, už když shodíte osm procent ze své původní váhy. Což u obézních lidí představuje asi deset kilo. Takový pokles hmotnosti se už pozná. Jednak člověk vypadá lépe a jednak tak prospěje svému zdraví, hlavně kloubům srdci a cévám.

U každé diety platí, že není kam spěchat. Normální je shodit dvě až tři kila za měsíc u lidí, kteří nemají BMI 45 a vyšší.

Každý by si měl najít ten svůj ideální způsob, jak z hubnutím začít a jak úspěšně pokračovat. Mezi osvědčené prostředky, jak s hubnutím začít, patří detoxikační kúra, která plynule přejde ve shazování kilogramů. Pod detoxikační kúrou si představte očistu těla.

Stačí když začnete půldenním nebo jednodenním půstem, během kterého budete pít jen vodu nebo zeleninové šťávy.

Další dny si postupně přidávejte zeleninu. Začít můžete například kysaným zelím, která má očistné účinky a navíc obsahuje hodně vitaminu C, jehož nedostatkem lidé v zimě trpí. Pak až přidávejte ovoce, po něm teprve sacharidy v podobě rýže a brambor.

Další dny už můžete i jogurty a kysané mléčné výrobky, později sýry. Maso se do jídelníčku vrací jako poslední. Nejlepší je začít s detoxikační kúrou o víkendu rozložit si ji do tří dnů.

Antioxidační účinky mají: olivový a řepkový olej, brokolice, granátové jablko, citron, kiwi, mandarinka, pomeranč, rajče a mrkev.

Čistící účinky mají: artyčok, celer, řeřicha, cuketa, cibule, celozrnné obiloviny, štěrbák, chřest, jablko, hruška a pórek.

Žijte aktivně

Po Vánocích je opět čas začít žít aktivním způsobem života. Každý den si dopřejte minimálně 30 minut chůze. Kvůli vysněné linii nemusíte dřít v posilovně. Stačí, když se projdete cestou do práce i z práce, vyjdete schody nebo se vydáte na procházku se psem.

Nezapomínejte ale na své zdraví a případné zdravotní problémy! V takovém případě se poraďte s lékařem. To ovšem neznamená, že byste měla lékaře navštívit jen při problémech. Pod pohledem lékařů a odborníků můžete klidně strávit celý hubnoucí proces a mohou na vás dohlížet i po jeho skončení, abyste ztracené kilogramy opět nenabrala zpátky.

napsala Renáta Řeháková

Ilustrační foto: aarp.org

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz