Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Novoroční předsevzetí? Zapomeňte na něj a hlavně nehubněte

Novoroční předsevzetí? Zapomeňte na něj a hlavně nehubněte

1.1.2021 - redakce Babinet.cz

Novoroční předsevzetí je krásné a praktické. Pokud chcete přijít o zbytky sebevědomí a celý rok si pak vyčítat, že jste selhali, tak s chutí do toho. Nejhorší novoroční předsevzetí je pak: „Letos určitě zhubnu,“ a „Přestanu kouřit.“ Opravdu to nedělejte, a pokud si už musíte nějaké to předsevzetí dávat, důkladně jej předem promyslete.

Proč tyhle novoroční předsevzetí nikdy nefungují? Ukážeme si to na modelu: „Letos zhubnu.“ Toto předsevzetí je totiž nejčastější a nejhůře dodržitelné. Hubnutí a vůbec samotné rozhodování se pro to, že ztratíme nějaká ta kila, je opravdu velké těžké a dost zásadní, byť se nám to třeba na první pohled nezdá.

Musíme k němu dospět, řádně ho promyslet a připravit se na něj. No, jenže, na konci roku jsme plni očekávání. Byly Vánoce, na ty jsme se dlouho chystali. Poté přišel Silvestr a právě silvestrovská noc je přímo nabitá očekáváním a určitým napětím, která si ani neuvědomujeme.

Pod návalem emocí uděláme rozhodnutí. „V příštím roce zhubnu 20 kilo“. Pak přijde Nový rok, kdy ještě pořád máme lednici nacpanou dobrotami a chodíme po návštěvách. Pak je tady náhle první pracovní den a naplno se, očištěni od starého roku vrháme, do práce.

A k tomu si zaplatíme permanentku ve fitku (nebo tentokrát spíše zaplatíme nějaké on-line tréninky či osobního trenéra) a vrhneme se do víru kalorických tabulek. Nadšení je fajn. Týden dva třeba vydrží. Někdo zvládne možná celý leden. Ale pak nadšení opadá, výsledky nejsou takové, jaké bychom je chtěli mít a tak od svého předsevzetí ustupujeme.

Jak na správné hubnutí

S úpravou stravy a cvičením můžete začít kdykoli. Rozhodně takový krok nikdy nedělejte pod návalem emocí, ale až po zralé úvaze. Pokud se do toho nemůžete dostat, tak využijte pomoci odborníků. Vždycky nemusí jít o specialistu na hubnutí. Mnohdy pomůže psycholog, nebo kamarád či kamarádka, kteří dlouhodobě sportují a mají vypracovaný jídelníček. Ve dvou se to totiž vždycky táhne nejlépe. Na Nový rok raději odpočívejte a přemýšlejte co dál. Nevrhejte se po hlavě do nesmyslných předsevzetí. Nedodržíte je. A pamatujte – s plným žaludkem se prostě vždycky plánuje skvěle dieta.

 

napsala Zuzana Zelenková

foto: pixabay.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz