Babinet.cz  /  Magazín  /  Pod lupou  /  K adventnímu času patří svíčky. Pozor na toxický parafín. Které jsou ty správné?

K adventnímu času patří svíčky. Pozor na toxický parafín. Které jsou ty správné?

28.11.2020 - redakce Babinet.cz

Také máte v adventní době rádi hřejivou atmosféru hořících svíček? Stačí jedno škrtnutí zápalkou a teplý plamen svíčky promění náš byt či dům v místo, kde vládne pohoda a sváteční atmosféra.

Při výběru svíček asi více hledíme na vzhled a barvu, abychom vytvořili vkusné sladění s vánoční výzdobou a aby byl celek dokonalý. Ne každá svíčka je ale kvalitní. V drtivé většině totiž kupujeme levné, byť hezké, ale bohužel také zdraví ne příliš prospěšné.

Nejlevnější svíčky jsou vyrobené z parafínu, tedy z ropy. Obsahují toxický benzen a toluen a při hoření mohou uvolňovat do ovzduší těžké kovy a karcinogenní látky. Již před několika lety byly zveřejněny výsledky studie, která měla za úkol prověřit zplodiny vznikající při hoření svíček. Zmíněné informace tehdy nepotěšily nikoho, kdo si bez zapáleného knotu v umělém vosku neuměl představit vánoční (či jiný) večer. Výzkum prokázal, že při spalování parafínu unikají do ovzduší jedovaté látky, které při dlouhodobém používání (zejména v uzavřeném prostoru a při nedostatečném větrání) mohou přispět k astmatu, případně rakovině plic.

Ideální jsou svíčky z pravého včelího vosku

I přes tyto, ne příliš optimistické zprávy se ale není nutné symbolu pohody vzdávat. Alternativa totiž existuje a nutno dodat, že se k ní přiklání čím dál více lidí zakládajících si na zdravém životním stylu.

Svíčky z pravého včelího vosku jsou nejen krásné a voňavé, ale navíc lidskému organismu dokonce prospěšné.

100% přírodní svíčky ze včelího vosku jsou již dlouho známé pro své pročišťující účinkyPřispívají ke zlepšení kvality vzduchu v místnosti tím, že produkují záporné ionty, které mají stejný účinek jako pokojové rostliny a elektronické ionizátory. Pomáhají tak čistit vzduch od prachu, plísní, pylu a jiných alergenů. Čistý včelí vosk je proto vhodný pro alergiky nebo osoby citlivé na vůně.

Říká se také, že pálení 100% včelího vosku před spaním pomáhá dosáhnout klidnějšího spánku. Studie ukázaly, že hořící včelí vosk stimuluje hypofýzu, která zvyšuje intuici, kreativitu a aktivitu snů.

 

foto: etsy.com

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz