Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Připravte plechy na vánoční pečení: Domácí trik na bleskurychlé vyčištění

Připravte plechy na vánoční pečení: Domácí trik na bleskurychlé vyčištění

19.11.2020 - redakce Babinet.cz

Každý rok ta stejná situace. Blíží se doba, kdy budete muset začít péct. Pokud tedy nejste zrovna fanoušci kupovaných vánočních cukrovinek a mlsek, za chvíli vás tak nevyhnutelně čeká pár dlouhých chvilek u trouby. Než však ale začnete péct, je na čase zkontrolovat a následně připravit plechy. Ušetříte si pak na poslední chvíli spoustu nervů, i času.

Nemusíte se udrhnout k smrti

Drhnutí, popraskaná kůže kolem nehtů, vysušující čistící písek, hutná špinavá pěna a nepříjemně nekonečný zvuk drátěnky, která přejíždí po ploše plechu. Tohle všechno bohužel neodmyslitelně patří k předvánočnímu martýriu, které právě s čištěním plechů souvisí.

Naštěstí existuje i pohodlnější a elegantnější způsob, díky kterému budou plechy jako nové. I když zrovna nejde o mávnutí kouzelným proutkem, po kterém bude plech čistý, aniž byste na něj museli sáhnout, úspora času a efektivní výsledek vás i tak rozhodně neurazí.

Elegantní metoda, jak vyčistit plech

K tomuto způsobu čištění nebudete potřebovat žádné speciální, ani těžko dostupné prvky. Určitě už teď máte vše potřebné hezky doma po ruce. A tak vám nic nebrání v tom, abyste se do bezpracné přípravy plechů pustili. Čas, který už pak bude velet k samotnému pečení, bude o poznání příjemnější a klidnější.

Jak tedy na to?

  • Připravte si plechy, které potřebujete vyčistit. Předpřipravit si je můžete všechny najednou, což vám také usnadní pozdější práci a ušetří čas.
  • Nyní na plechy nalijte pořádnou dávku tekutého mýdla a rozetřete, třeba stěrkou, po celém povrchu plechu.
  • V téhle fázi přichází na řadu jedlá soda. Tou zasypte plechy v silných vrstvách.
  • Pomocí kartáče, či starého zubního kartáčku teď mýdlo se sodou pořádně propojte.
  • Vše nechte tak, jak je. Směs jednoduše nechte přes noc působit. Odvede ten největší kus práce úplně sama a vy můžete klidně odpočívat.
  • Druhý den přilijte na plech trochu vody a krouživými pohyby vyčistěte plochu větším, přeloženým kusem alobalu. Pokud si vše chcete pojistit, místo vody přilijte ocet.
  • Pak plechy stačí pouze opláchnout pod proudem teplé vody.

 

Napsala Bára Klímová

foto: region.rozhlas.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz