Babinet.cz  /  Magazín  /  Aktivní život  /  Zajímavá a chutná lakovka ametystová ještě roste. Pozor ale na přemrzlé houby. Jak je poznáte?

Zajímavá a chutná lakovka ametystová ještě roste. Pozor ale na přemrzlé houby. Jak je poznáte?

19.11.2020 - redakce Babinet.cz

Jedním z posledních míst kam ještě vzhledem ke všem opatřením můžeme, je příroda. A kam asi teď Češi nejčastěji míří? Ano, správě, do lesa. A představte si, letošní podzim je tak výživný, že ještě pořád rostou houby. A to jak ty klasické, které zná skoro každý, kupříkladu hřiby, kozáci nebo klouzci, tak rostou i houby vyloženě podzimní.

Čirůvka fialová

Výborná, leč zasyrova jedovatá, neboť osahuje jed, který rozkládá červené krvinky, to je oblíbená čirůvka fialová. Tu lze touto dobou nacházet především v listnatých lesích na humusných půdách. Čirůvka fialová je zaměnitelná s pavučincem, který je nejedlý, ovšem obě houby se liší jak stavbou tak tím, že pavučinec má na lupenech a okraji klobouku právě typickou oranžovou pavučinku.

Lakovka ametystová

Nejčastěji nyní v lese narazíte třeba na lakovku ametystovou. Lakovka není z nejvýraznějších hub, ale v polévce bude dělat parádu. Je totiž výrazně fialová. Pokud jich máte víc, lze je také zavařit do slaného nálevu k pozdějšímu použití. Jen pozor na záměnu s helmovkou, která patří mezi jedovaté druhy.

Bedly

Právě teď rostou také bedly. U bílých druhů hub bychom ale měli být na pozoru. Všechny jsou si podobné a rozlišujeme je jen těžko díky drobným nuancím. Většinou však platí, že jeli bedla na zahradě nebo okraji lesa, povětšinou se nejedná o jednou bedlu vysokou. V lese se však zase často nacházejí bedly červené, které jsou pro některé lidi také nejedlé a hrozí po jejich požití zažívací problémy.

Častou podzimní houbou jsou také václavky a pak hnojníky. Hnojník ale patří mezi bílé houby, na něž bychom si měli dávat pozor. V kombinaci s alkoholem navíc může způsobit velmi nepříjemné zdravotní potíže.

Přemrzlé houby nesbírat!

Nebezpečné houby od normálních snadno poznáte. Ztrácejí barvu, tuhost, okraje klobouku jsou povadlé, póry zašedlé a další charakteristické znaky. Často začnou i plesnivět.

Kam vyrazit?

V tuto chvíli najdete houby po celé republice. Nejsilnější je tato houbová vlna ještě stále v okolí Bzence. Velmi dobrá je také Vysočina, Pelhřimovsko nebo Šumava. Na své si ale přijdete kdekoli. Kromě vysokohorských oblastí, tam už to není žádná sláva a navíc mrzlo.

Velmi zajímavé pak je to, že letos po delší době rostou houby také ve středočeském kraji, kde to poslední roky bylo v důsledku sucha slabší. Kromě klasiky hledejte také nádherné a výborné podzimní houbičky.

 

 

napsala Zuzana Zelenková

foto: cs.wikipedia.org

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz