Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Zákeřnost lidského papilomaviru. Napadá ženy i muže a způsobuje u nich karcinomy a další závažná onemocnění

Zákeřnost lidského papilomaviru. Napadá ženy i muže a způsobuje u nich karcinomy a další závažná onemocnění

11.11.2020 - redakce Babinet.cz

Lidský papilomavirus (HPV) je nejčastější sexuálně přenosná infekce současnosti. Za život se s ní setká až 80 procent žen i mužů. Ale veřejnost si ji často spojuje pouze se ženami, a to především s rakovinou děložního čípku. Lidský papilomavirus ale napadá stejnou měrou obě pohlaví.

Gynekologové provádějí screening přednádorových stavů, který ve většině případů dokáže včas odhalit změny předcházející nádoru. Téměř polovina žen však na pravidelné každoroční prohlídky nechodí – většina nádorů děložního hrdla se přitom vyskytuje u žen, které prevenci opomenuly.

Nejde ovšem pouze o karcinom děložního hrdla, papilomaviry také způsobují až 90 procent případů rakovin análního otvoru, 70 procent případů rakovin vaginy či 40 procent případů rakovin vulvy, u kterých screening není možný.

Skutečnost, že HPV napadá i muže a způsobuje u nich karcinomy a další závažná onemocnění, je veřejností často opomíjena. Mnoho mužů vůbec neví, že se jich HPV problematika také týká. Bohužel se s ní často seznamují až v momentě, kdy je jim některé z HPV onemocnění diagnostikováno. Navíc pro HPV onemocnění, která napadají muže, neexistuje cílený screening (preventivní prohlídky), a je tedy velmi složité odhalit jejich počáteční stádia.

HPV viry způsobující také onemocnění genitálními bradavicemi. Genitální bradavice jsou nezhoubným onemocněním způsobeným HPV viry typu 6 a 11, tedy viry s nízkým rizikem karcinomu.

Důležitou součástí je prevence výskytu tohoto onemocnění, která spočívá především v zásadách bezpečného sexuálního života a eliminaci promiskuity. Ta je hlavním rizikovým faktorem nejen pro onemocnění genitálními bradavicemi, ale pro celou řadu jiných pohlavních chorob. Stejně důležité je okamžité řešení při podezření, či výskytu genitálních bradavic. Tedy návštěva lékaře a aplikace vhodné léčby. Jedinou účinnou ochranou proti všem těmto onemocněním je očkování.

foto: hudy.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz