Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Bez černý je lékem proti devíti nemocem a považován za magickou bylinu

Bez černý je lékem proti devíti nemocem a považován za magickou bylinu

8.11.2020 - redakce Babinet.cz

Často se říká: „Před heřmánkem smekni a před bezem klekni.“ V případě bezu černého je totiž řeč o jedné z našich nejznámějších a zároveň rovněž i nejúčinnějších léčivých bylin vůbec, i když v dnešní době již není bez tak ceněný, jako býval kdysi. Z tohoto důvodu se v dřívějších dobách jedna rostlinka bezu černého často stávala součástí svatebního daru novomanželům.

Léčivé účinky bezu byly známy již ve středověku. V minulosti se bezem léčilo snad téměř vše. Výhonky bezu se používaly na zmírnění bolesti zubů, mladé lístky smíchané s ječnou moukou léčily popáleniny a přikládaly se též na rány způsobené pokousáním vzteklého psa. Práškem z rozemletých suchých listů se zastavovalo krvácení z nosu.

Léčivou sílu bezu v dnešní době můžeme ocenit zejména v nadcházejícím chladném a sychravém počasí, neboť se výborně hodí k léčbě nachlazení, zánětu dýchacích cest a angíny. Mimo jiné navíc dokáže celkově zklidňovat organismus a pomáhá při migréně i vysokém krevním tlaku.

Květy i plody využíváme v léčitelství jak sušené, tak i v čerstvém stavu, kdy je jejich účinek ještě silnější. Čerstvé plody bezu černého však mívají projímavé účinky, ale sušením nebo tepelným zpracováním se tato vlastnost ztrácí.

Své využití našly též listy bezu, které ulevují při revmatismu, kdy z nich lze připravit zábal na bolavé klouby, který necháme přes noc působit. Pleťová maska z listů může navíc zmírňovat i průběh akné.

K všestrannému použití tedy slouží v podstatě celá rostlina, a to nejen v léčitelství a ve farmaceutickém i potravinářském průmyslu. Plody bezu, drobné bobule fialové až černé barvy, se dříve lisovaly a šťáva, vylisovaná z plodů, se používala na barvení látek. Díky charakteristické vůni bezu jej navíc lze využít také jako odpuzovač obtížného hmyzu a dalších škůdců. Dříve býval bez často vysazován kolem obydlí a chlévů, neboť lidé věřili, že zahání dobytčí mor. V okolí lidských obydlí se bez v minulosti hojně vyskytoval i díky tomu, že býval považován za příbytek duchů, kteří hlídají jak svůj keř, tak zejména rovněž i jeho okolí, aby se zde nemohly dít žádné nepravosti. Ostatně, až do dnešních dnů se leckde stále ještě věří, že květ bezu, zavěšený v místnosti, nosí štěstí...

napsal Petr Matura

foto: scenichillfarmnursery.com

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

malickasu
8.11.2020 15:07

ano, bez je neocenitelný

jarmilaK
9.11.2020 07:12

na fotce je černý rybíz

abrakagabra
10.11.2020 14:53

hlavně v zimě pomáhá...

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz