Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Křišťálová okna bez leštění? Babská rada k nezaplacení

Křišťálová okna bez leštění? Babská rada k nezaplacení

24.10.2020 - redakce Babinet.cz

Ať už jde o ten důkladnější, nebo zběžný úklid, většinou se v něm, tak jako tak, objeví i mytí oken. Tohle šůrování okenních tabulek zabere zpravidla pořádný kus času. Jen si to představíte a už se vám do toho nechce? Proto si dnes ukážeme zcela snadný, rychlý a téměř bezpracný postup, jehož výsledkem jsou křišťálově čistá okna bez jediné šmouhy. Nic neleštíte, nic pracně nedrhnete.

Ženy si mezi sebou samozřejmě předávají cenné tipy a zkušenosti, které radí, jak si každou práci v domácnosti co nejvíce ulehčit. A protože mytí oken je poměrně pracné, nebyly by to moudré ženy, aby nepřišly na nějaký mimořádný způsob, který pomůže, vše podstatně urychlí a přitom nic neošidí.

Jak většinou myjete okna? Pořád ze židle nahoru a dolů, nahoru dolů, namočit, vydrhnout, vysušit, přeleštit? Doma už je to jako na Větrné Hůrce a vy pořád ještě leštíte. Když už se zdá, že je všechno v absolutním pořádku, šmouha se objeví zase na jiném místě. A tak pořád dokola. Tak tentokrát jinak.

Jak na to?

Okna nejsou jen o leštění skel. Jde také o zašlou špínu na rámech. I s ní si lze snadno poradit. Alespoň tak to praví lidová slovesnost a rada, která se předává z generace na generaci.

  • Mytí okenních tabulek

Vtip je ve směsi, kterou si namícháte. Myjete okna speciálními přípravky, určenými právě k tomuto účelu? Tak tentokrát sáhněte po úplně obyčejném šamponu. Jeho odmašťovacímu účinku se máloco vyrovná a je to na oknech ihned znát. Stěrka je už pak jen třešničkou na dortu, která vše dotáhne k dokonalosti.

Smíchejte si tedy v kbelíku 3 litry pořádně teplé vody a 250 ml obyčejného šamponu. Klasicky nejdřív umyjte okno pomocí hadru. A ihned poté, ještě za mokrého stavu, stírejte nanesenou šamponovou vodu gumovou stěrkou. Pomalými tahy, hezky shora dolů. Po každém tahu stěrku vždy otřete do suchého hadru. Tohle uděláte z obou stran okna a máte hotovo. Žádné leštění nenásleduje.

  • Mytí rámů

K mytí rámů potřebujete jen horkou vodu a ocet. V rozprašovači smíchejte půl litru horké vody s 250 ml octa. Někdo přidává i kapku svého oblíbeného esenciálního oleje. Pak směs stačí pouze bohatě rozstříkat na rámy a do špatně přístupných míst. Můžete buď nechat chvíli působit, nebo rovnou začít špínu stírat.

 

Napsala Bára Klímová

foto: pixabay.com

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz