Babinet.cz  /  Magazín  /  Pod lupou  /  Maneki Neko. Soška, která nosí štěstí a bohatství

Maneki Neko. Soška, která nosí štěstí a bohatství

23.10.2020 - redakce Babinet.cz

Toužíte do svého domu nalákat štěstí a úspěch, nebo do svého obchodu zákazníky a peníze? Pak by vám neměla chybět figurka sedící kočky se zdvihnutou tlapkou.

Jaká je vlastně historie tohoto talismanu?

Maneki Neko (招き猫) je druh japonské sošky, často z keramiky, která má přinášet štěstí a bohatství svému majiteli. Neko v japonštině znamená kočka, maneki pozvání. Maneki Neko je tedy něco jako vábící kočka. Lze ji obvykle spatřit před japonskými obchody, restauracemi  a dalšími podniky. První zprávy o těchto soškách pocházejí z poloviny 19. století, existuje i několik vyobrazení pouličních prodavačů, jak Maneki-neko nabízejí.

Tradičně je zobrazena ve vzpřímené poloze se vztyčenou přední tlapkou. Některé verze této sošky umí tlapkou dokonce kývat. Toto gesto ruky je v japonské kultuře chápáno jako gesto pozvání. K mávání je potřeba ještě dodat, že Evropané v něm vidí spíš pozdrav, v Japonsku je ale toto gesto ohnutou packou/dlaní chápáno jako pozvání či přivolání pozornosti. Navíc trochu připomíná pohyb, jakým se kočky umývají. Tvrdívá se, že když kočka zvedá pravou tlapku přitahuje peníze, když levou tlapku přitahuje zákazníky. Na krku má Maneki Neko vždy červený obojek s rolničkou.

A jak je s barvou zvacích kočiček?

Nejznámější je tříbarevná. Z genetického hlediska je prý tříbarevný kocour neuvěřitelnou vzácností, a tedy i symbolem velkého štěstí. A další barvy? Bílá je symbolem čistoty, černá zahání neštěstí a červená zlé duchy, zlatá nosí peníze a růžová prý lásku.

Posaďte jí před váš dům či obchod a všechno ostatní už přijde samo!

 

Foto a zdroj: commons.wikimedia.org, cs.wikipedia.org, manga.cz

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz