Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Účinky a využití hořčičného prášku mimo kuchyň vás opravdu překvapí

Účinky a využití hořčičného prášku mimo kuchyň vás opravdu překvapí

17.9.2020 - redakce Babinet.cz

Také jste hořčičný prášek doposud používali jen jako přísadu do marinád? To se od teď zcela změní. Hořčičný prášek je neuvěřitelně všestranný, a přitom stojí pár korun. Dokáže nahradit drahý šampon, nebo kupované hnojivo. Přečtěte si, co všechno takový hořčičný prášek umí. Budete určitě mile překvapeni.

 • Nádobí

Hořčičný prášek je fantastickým odmašťovačem. Zvládne odmastit i silně znečištěné nádobí. Při domácím mytí nádobí hořčičný prášek asi použijete jen těžko, protože máte po ruce saponát, i teplou vodu, ale třeba při pobytu na chaloupce se vám bude hodit báječně. Hořčičný prášek totiž dokonale čistí a odmašťuje i při mytí ve studené vodě. Při chalupaření to jistě uvítáte.

 • Zápach

A nádobí ještě jednou. Hořčičný prášek spolehlivě odstraní zápach z prkének, plastových misek, i dlouho nepoužívaných dóz, atd. Opět vám k finálnímu oplachování postačí studená voda. Likvidace zápachu je s hořčičným práškem rychlá, levná a efektivní.

Byla by však škoda soustředit se jen na nádobí. Nasypte si hořčičný prášek do látkových pytlíčků a umístěte do skříní, zásuvek a prádelníků. Po nechtěném pachu prádla, které ve skříni leží dlouho, nebude ani památky.

 • Oživení barev

Hořčičný prášek skvěle odstraňuje skvrny z bavlněného a hedvábného prádla. Stejně tak osvěžuje barvy. Úplně stačí, když do misky nalijete tři litry vody a přidáte padesát gramů hořčičného prášku. Dobře promíchejte a nechte ve směsi prádlo několik hodin namáčet. Poté prádlo trochu přeperte v ruce, a až poté vhoďte do pračky. Hořčičný prášek skvrny jemně odstraní, prádlo revitalizuje a tkaniny nepoškodí.

 • Mastné skvrny

Odmašťovací schopnosti hořčičného prášku využijete i při odstraňování mastných skvrn na oděvu. Jediné, co musíte udělat, je zasypat skvrnu hořčičným práškem a nechat pár minut působit. Až poté přidejte do prášku trošku vody, vytvořte pastu, a aplikujte na skvrnu. Nechte zhruba čtvrt hodinky působit. Poté opláchněte studenou vodou a dejte klasicky vyprat.

 • Prohřívá a uzdravuje

Při prvních známkách nachlazení, nebo při prochladnutí sáhněte po hořčičném prášku. Kdykoliv pořádně zmoknete, teče vám z nosu, nebo cítíte nepříjemné škrábání v krku, připravte si horkou lázeň nohou. Lázeň s hořčičným práškem zastaví vznikající zánětlivé procesy v těle a zpomalí vývoj onemocnění. Nalijte si v takovém případě do lavůrku teplou vodu a přidejte hořčičný prášek. Namáčejte nohy zhruba půl hodiny a proceduru zakončete osušením, a teplými ponožkami.

 • Šampon

Pokud nefandíte kupovaným šampónům, můžete vyzkoušet hořčičný prášek. Jak již víte, skvěle odmašťuje a navíc šetrně čistí pokožku hlavy. Vlasy budou krásně čisté, plné objemu a přitom nepoužijete ani kapku kupovaného šamponu, který mnohdy stojí velké peníze. Stačí pouze smíchat hořčičný prášek s vodou, vymíchat pastu a tu nanést na vlasy. Poté klasicky opláchněte.

 • Stimuluje růst vlasů

Hořčičný prášek vlasy nejen dokonale umyje, ale intenzivně stimuluje i jejich růst. Vlasová maska z hořčičného prášku je tak ideální pro ty, kteří se chtějí rychleji těšit z bujné kštice. Na masku z hořčičného prášku si připravíte dvě lžíce hořčičného prášku, dvě lžíce horké vody, kapku esenciálního oleje, který je vhodný pro kontakt s pokožkou, jeden žloutek a dvě lžíce medu. Vymíchejte si masku a naneste na vlasy, které nakonec zabalíte do potravinářské folie. Maska prokrvuje a hřeje, dobu působení si proto určete sami. Můžete nechat působit i hodinu, až dvě. Déle masku působit nenechávejte.

 • Péče o pleť

Obličejová maska z hořčičného prášku a mléka je vhodná pro osoby s mastnou pletí. Tato maska si poradí s akné, pihami a pokožku nádherně omlazuje. Opět si stačí masku z prášku a vody vymíchat, nanést na pokožku, nechat působit deset minut, a poté důkladně opláchnout.

 • Peeling proti celulitidě

Hřejivý efekt hořčičného prášku využijete také v boji proti celulitidě. Pravidelná aplikace peelingu z medu a hořčičného prášku má fantastické výsledky. Vymíchejte si hustou pastu, naneste na postižené místo, zabalte do potravinářské folie, a nechte působit dvacet minut. Poté opláchněte a sledujte tu úchvatnou změnu.

 • Postřik na mšice

Postřik z deseti litrů vody a sto gramů hořčičného prášku vám pomůže zlikvidovat slimáky, mšice a jiné škůdce. Směs si vymíchejte, a nechte jeden den odležet. Poté se pusťte do postřiku a aplikujte směs tam, kde je to potřeba.

 • Hnojivo

Hořčičný prášek lze také použít k přípravě půdy před výsadbou okurek, lilku, rajčat, paprik a dalších plodin. Půda prohnojená hořčičným práškem bude bez plevelů a hmyzu.

 

napsala Bára Klímová

foto: stylesatlife.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip