Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Jihomoravský kraj  /  Rodinná výstava Skřítci a trpaslíci v letohrádku Mitrovských v Brně

Rodinná výstava Skřítci a trpaslíci v letohrádku Mitrovských v Brně

10.9.2020 - redakce Babinet.cz

Letohrádek Mitrovských na Starém Brně připravil na podzimní měsíce originální rodinnou výstavu Skřítci a trpaslíci.

Ačkoli jsou tyto bytosti často spojovány s kýčem, jejich příběh sahá hluboko do historie. Když jejich popularita překonala plot renesančních a barokních zámeckých zahrad a prostory obrazáren, lidská tvořivost začala pracovat naplno. Malým postavičkám bývaly přisuzovány pozitivní i negativní vlastnosti. Od strážců pokladů až k domácím šotkům. Kdo z vás někdy neměl pocit, že mu někdo schoval klíče? Množství podob anebo míst výskytu skřítků a trpaslíků existuje mnoho! Ovšem v České republice máme v této oblasti jedno světové prvenství. Z Ústí nad Labem totiž pochází první zahradní trpaslík na světě. Tu novodobou představu o trpaslících pak nejsilněji ovlivnil až film Walta Disneyho o Sněhurce z roku 1937.

Výstava v letohrádku mapuje původ a množství forem, ve kterých bylo a je možné trpaslíky i skřítky potkat. Historické sošky, pohledy, přání, hrníčky, loutky, skleněné figurky… až po klasické zahradní trpaslíky, ale také historické fotografie liliputů nebo retro stojánky na vánoční stromek. Nebudou chybět ani dětem dobře známí skřítci z televizních Večerníčků – Křemílek s Vochomůrkou, Rákosníček nebo skřítci František a Fanynka z Kouzelné školky či Šmoulové.

„Na návštěvníky čeká různorodý svět skřítků v jejich přirozeném prostředí lesních palouků a tajemných skal (jako diorámata). Nebude chybět ani malá výtvarná dílna, kde si děti budou moct, za drobný poplatek, vyrobit figurku skřítka na památku,“ láká na výstavu jeden z kurátorů výstavy Mgr. Petr Lukas.

Svébytnou scénografii výstavy vytvořil MgA. Jan Maroušek.

Zajímavosti:

- nejmenší skřítci o velikosti 2-3 cm

- největší skřítek o velikosti 90 cm

- nejstarší exponáty pochází z Mareschovy manufaktury v Ústí n. L. (přelom 19. a 20. st.), raritní jsou jedni z prvních zahradních trpaslíků na našem území

- materiálová různorodost figurek skřítků (sádra, plast, pískovec, sklo, textil, guma, dřevo atd.)

- počet tematických exponátů cca 150 + cca 100 obrázků

- skřítci od známých autorů: W. Disney, V. Kubašta, Z. Smetana ad.

KDE: Letohrádek Mitrovských na Starém Brně

KDY: 15. 9. – 29. 11. 2020, úterý až neděle, 10 – 16 hodin

Další podrobnosti: www.letohradekbrno.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další tipy

Náš tip