Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Rychlou provizorní roušku si můžete vyrobit i doma. Snadno, rychle a bez šití

Rychlou provizorní roušku si můžete vyrobit i doma. Snadno, rychle a bez šití

10.9.2020 - redakce Babinet.cz

Roušky jsou zpět v plné síle a tak přinášíme šikovné nápady, jak si vyrobit provizorní roušku v nouzové situaci .Nejste příliš šikovní a s šicím strojem se zrovna nekamarádíte? Nevadí! I vy si můžete vyrobit roušku za pár korun a celkem snadno. Hlavně bez šití.

Rouška č.1

Tuto roušku vyrobíte ze starého trička s krátkým rukávem. To si rozprostřete na rovném povrchu a v horní části, přes prsa si pomocí pravítka nebo jiného rovného předmětu udělejte dvě čáry cca dvacet centimetrů od sebe. Ty by měly vést přes celou délku, tedy i přes rukávy.

Vznikne vám dlouhý obdélník. V jeho středu si odměřte, dle velikosti svého obličeje tak dlouhý kus, který vám vyjde přes ústa, nos a tváře.

Obdélníček uprostřed si vyznačte třeba tužkou a poté oba dva kusy směřující od obdélníku ke konci látky rozstřihněte uprostřed. Vzniknou vám tak dva tkalouny, které už bez problémů zavážete za hlavou.

Rouška č.2

Vezměte si velký látkový kapesník. Ten dvakrát podélně přeložte. Vznikne vám podélná žížala. Přibližně to jedné třetiny z obou stran nasaďte gumičky. Poté okraje kapesníku zahněte do středu „žížaly“ a založte je do sebe.

Následně pomocí gumiček roušku nasaďte na uši a překryjte si látkou ústa a nos. Výrobou této roušky nic nezničíte a až jednou nebude ochrana nosu a úst potřeba, tak budete mít pořád kapesník, do kterého se nestříhalo ani jinak se s ním nenakládalo, tedy neznehodnotil se.

Rouška č. 3

Tato rouška bude papírová. Takže na jedno použití. I ona dobře poslouží, třeba v kině. Na nějaké celodenní popocházení venku to není.

V tomto případě postačí kuchyňské role. Utrhněte z nich dva kusy. Ty přehněte podélně napůl. Na užších krajích pak papír přehněte a do vzniklého tunýlku vložte gumičku. Pomocí sešívačky pak papír sešijte a pomocí gumiček roušku nasaďte na obličej.

Tato rouška je asi opravdu nejlevnější a hlavně je jednorázová. Tedy gumičky můžete vždy uschovat pro další použití.

 

napsala Zuzana Zelenková

foto: archiv redakce

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip