Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Zase někdo objevil Ameriku...

Zase někdo objevil Ameriku...

Šárka Junková

Co dělat s dítětem, když je stále neklidné? Každá babička by vám jasně řekla, hladit, objímat, mluvit na něj, laskat ho, prostě dávat mu lásku najevo tisícem způsobů, tisícem doteků. To ho zklidní, nabude sebejistoty a přestane plakat, přestane se bát.

Moderní medicína objevila hlazení, dotýkání (čili zjednodušeně cizími slovy bazální stimulaci) a hned z toho udělala celou obrovskou vědu plnou cizích slov. Samozřejmě, naše zdravotnictví je postaveno na zvláštních pilířích, teď nemyslím co do odbornosti lékařů a vybavení nemocnic, tam si myslím, že jsme na tom dost dobře. Ale co člověk sám, co pacient? Co prosté a obyčejné věci, které pomáhají (všimněte si slova pomáhají, to je důležité!!) uzdravovat jen pouhým úsměvem, pohlazením, dobrým slovem, vyslovením důvěry a poskytnutím naděje. Zapomínáme na to... bohužel.

Ale věřte, tahle věda zvaná bazální stimulace, skutečně není k zahození, když z ní pro dítě plyne pocit štěstí, jistoty a klidu. A nejen pro dítě, ale také pro lidi staré, opuštěné, nevyléčitelně nemocné, mentálně postižené. Pokud si uvědomují své tělo, můžeme jím bazální stimulací pomoci. Navíc je úžasná v tom, že se ji v té nejjednodušší formě může naučit každý laik. Hladit a dotekem předával lásku přece umíme všichni, nebo ne?

Co je to, „bazální stimulace“ a komu je tato metoda uvědomování si vlastního těla určena? Na internetu jsem si na různých webech našla, že:

V 70. letech dvacátého století vymyslel profesor Andreas Fröhlich koncepci bazální stimulace. Tahle metoda umožnila dětem s těžkým psychosomatickým postižením rozvoj osobnosti a výrazné zlepšení jejich komunikace s okolím. Poznatky pana profesora ukázaly, že principy programu bazální stimulace mají velký význam pro lidi všech věkových kategorii, a to jak nemocné, tak také zcela nebo relativně zdravé. Bazální stimulace umožňuje lidem s postiženým vnímáním a poruchami hybnosti zlepšovat jejich stav, a to cílenou stimulací smyslových orgánů. Zdravým zase pomáhá uvědomovat si své tělo, tím je uvádí do stavu, který navozuje pocity bezpečí, vlastní identity atd...

Dost bylo odborných slov. Pokud vás téma zaujalo, najdete k němu desítky odkazů na našich i zahraničních internetových stránkách.

Ale věřte, nejlepší je, si tak trošku „bazálně zastimulovat“, zafušovat do práce odborníkům a prostě se doma občas pohladit...

Vřele doporučuji.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz