Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Z partnera se stal stalker. Jak se zachovat a bránit

Z partnera se stal stalker. Jak se zachovat a bránit

13.8.2020 - redakce Babinet.cz

Je skvělé, že se někdy mohou mít dva lidé rádi. A někdy až tak moc, že je láska spalující. Jenomže velká láska se může po pár letech změnit na nenávist. A z vašeho milovaného se pak stane rázem dotěrný stalker.

Samozřejmě, že stalkerství od neznámého člověka je těžké. Jestli vám třeba začal psát podivný člověk na internetu, začal z vás mámit fotky, schůzky a potom, když jste nechtěla, tak si vyhledal vaše pracoviště a začal tam za vámi chodit, není to příjemné. Stalkerství od neznámého člověka se ale přece jen řeší o něco lépe. Nemáte k tomu člověku totiž osobní vztah.

Pak stačí párkrát pohrozit tím, že jestli vám nedá pokoj, zajdete na policii. A obvykle to zabere. Dotyčný vás pak nechá být. Když je vámi posedlý, možná budete na policii muset zajít. Sepíšou s vámi protokol a tento člověk potom bude mít zákaz se k vám přibližovat. Jistě, to je všechno hezké, říkáte si. Ale ono to není všechno tak jednoduché, když tím stalkerem je třeba váš bývalý partner.

Můžete myslet na vaše hezké chvilky, společné zážitky. Všechno, co jste spolu prožili, ve vás pak vzbuzuje různé emoce. Jenomže když se rozhodnete, jistě z dobrých důvodů, už s partnerem dále nesetrvávat, musíte všechny emoce zatlačit do kouta. Jestli se jedná o stalkera, pravděpodobně také rozchod proběhl z vaší strany. V lepším případě ho partner přijme, ale v horším případě, kdy se nehodlá s nastalou situací smířit, přichází na řadu stalkerství.

Stopuje vás, kde může

Chápeme, že je vám zatěžko na bývalého partnera, kterého jste možná milovala, hned volat policii. Nemusíte o tom v první chvilce ani uvažovat, hlavně, když uběhlo od rozchodu málo čas, například týden. Jestli se ale partner odmítá smířit i po jednom měsíci, kdy vám nepřetržitě volá, píše a chodí za vámi do práce, nebo k vám domů, pak už je na místě začít to řešit.

Co udělat pro začátek

Důležité je uvědomit si, že když mu budete odepisovat a zůstanete v kontaktu, bude si myslet, že u vás má ještě šanci. Tedy i když vám bude volat, nezvedejte to, anebo mu řekněte, že s ním nechcete mluvit. Bude-li volat dál, blokujte si jeho číslo. Můžete si jej blokovat na sociálních sítích a kdekoliv jinde na internetu, kde jste v kontaktu. Neodpovídejte mu vůbec, anebo jednou větou.

Nenechte se zmanipulovat k tomu, abyste s ním řešila vaše staré problémy. Může začít vytahovat společné zážitky, podstatu hádek, může se omlouvat, vyznávat lásku, provádět romantická gesta. Myslete na to, že tohle je manipulace, které nesmíte podlehnout, pokud se jej chcete opravdu zbavit. Jestli situace zajde tak daleko, že na vás bude čekat před vaší prací nebo před domem, případně obtěžovat vaše známé, přestože jste ho několikrát upozornila, aby to nedělal, přichází na řadu výhružku policií. Když ani to nezabere, pak opravdu na policii zajděte, abyste měla klid.

Tipy, co pomohou

- Napište mu esemeskou, že měníte telefonní číslo a vaše staré číslo bude používat vaše osmiletá sestřenice k určitému datu – napište přesné datm. A jestli jí bude obtěžovat, tak bude mít problémy s jejími rodiči. Pak už neodepisujte.

- Když na vás bude doma zvonit, neotevírejte mu. Kontakt s vámi by ho ještě podpořil. Vezměte si sluchátka a pusťte si hudbu. Málokdo bude mít trpělivost čekat víc než půl hodiny. Možná si to několikrát zopakuje, ale když uvidí, že si z toho nic neděláte, chodit za vámi přestane.

- Řekněte přátelům, aby si pro jistotu také blokovali jeho číslo, nebo účty na sociálních sítích. Řekněte jim, že mu nesmí prozradit žádné informace.

- Jestli za vámi chodí cestou do práce, či z práce, zkuste trošku změnit vaši rutinu, pokud to jde. Jestli jste byla zvyklá odcházet půl hodiny před začátkem pracovní doby, nic vám neudělá, když začnete chodit o hodinku dřív. Alespoň budete mít práci rychleji hotovou a dostanete se zase dříve domů. Tím pádem vás nepotká ani cestou domů. Je to samozřejmě provizorní řešení.

- Nezdržujte se moc doma. Nedělejte to, abyste se zavírala doma. Jednak to zvyšuje šanci, že tam za vámi přijde, jednak byste měla obnovit kontakt s přáteli, zajít na koncert, výstavu. Zkrátka poznávat nové lidi a dělat zajímavé věci. Nenechte se pohltit špatnými myšlenkami.

- Nenechávejte zajít situaci moc daleko. Jestli se váš bývalý po měsíci nevzpamatoval a nedal vám pokoj, nebojte se situaci řešit a nahlásit ho. Obzvláště jestli víte, že má násilnické sklony a pije alkohol – v takovém případě není nad čím váhat.

 

Napsala ŠT

foto: indianexpress.com

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip