Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Když slunce pálí a kůže hoří. Babské rady, jak na spálenou pokožku

Když slunce pálí a kůže hoří. Babské rady, jak na spálenou pokožku

2.7.2020 - redakce Babinet.cz

Opalování v létě samozřejmě hraje prim. To je jasná věc. Co nám ale ne vždy musí být jasné, kdy už jsme to přepálili. Ležíte, opalujete se, slunce hřeje, čtete si, usrkáváte chlazený nápoj, posloucháte okolní šum a z ničeho nic už je to moc. Kůže pálí a spálenina je na světě. Pokožka pne, štípe a vyhlídka dalšího opalování je ta tam. Jak si rychle od spáleniny ulevit přírodní cestou a netrávit zbytek dovolené ve stínu?

Když nedohlíží maminka, je to hned

Jen si vzpomeňte, jak vám maminka každé léto opakovala, abyste se na tom slunci tak dlouho neváleli. Slyším to jako dnes.

Když už nejsme pod taktovkou mámy, necháme se my ženy v létě často unést vidinou dokonalé čokoládové pokožky. A tak bezhlavě vyrazíme na polední slunce. Nezodpovědné a nenamazané, už tak ignorujíc veškerou škodlivost opalování.  Hurá vstříc spáleninám. Není nad máminu radu nad zlato.

V tomto případě nad bronz.

Co pomůže?

1) Voda nade vše

V případě spálenin, úpalu, i úžehu se vám opravdu vyplatí hodně pít. Už tak z vás horko přímo sálá tak, že i všichni ve vaší blízkosti dostanou žízeň. Co teprve vy.

Přemístěte se proto do stínu a popíjejte. Alkoholu se však vyhýbejte velkým obloukem.

2) Tvaroh

Na ošklivé a vystouplé spáleniny přiložte obyčejný tučný tvaroh. Složky tvarohu horkost nádherně vytáhnou. Kůže je hydratovaná a zklidněná.

3) Bílý jogurt s vejcem

V bílém jogurtu rozšlehejte vejce a přiložte směs na postižená místa. Jogurt s vejcem vám pokožku příjemně ochladí, zjemní a regeneruje.

4) Mléko a med

Do misky medu přidejte pár lžic studeného mléka. Vyšlehejte do hladké konzistence a potírejte léčivou směsí spáleniny. Ihned pocítíte úlevu a pnutí pokožky v zápětí povoluje.

5) Aloe vera

Pokud máte doma tuhle rostlinku, můžete být v pohodě. Tekutina listů aloe vera okamžitě chladí a spáleniny zatahuje. Minimalizuje také následky.

6) Zelený čaj

Uvařte zelený čaj a pořádně vychlaďte. Pak na spálená místa přikládejte tyto hojivé obklady. Vyměňujte podle potřeby.

7) Okurka

Fantasticky rychlá pomoc. Plátky okurky přiložte na popáleniny a kůži jemně potírejte. Okurka postižená místa osvěží a zklidní podráždění.

8) Brambory

Když není po ruce okurka, stejnou službu odvedou brambory. Postupujte úplně stejně jako v případě okurky.

Napsala Bára Klímová

ilustrační foto: huffpost.com

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip