Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Co jsme kupovali dětem za socialismus? Byl to Merkur, mončičáci nebo vysněné kolo Favorit

Co jsme kupovali dětem za socialismus? Byl to Merkur, mončičáci nebo vysněné kolo Favorit

11.6.2020 - redakce Babinet.cz

Velký nesoulad mezi sebou dneska mají lidé, kteří říkají, před rokem 1989 bylo lépe a ti, kteří říkají, že v té době bylo úplně všechno špatně. Střetávají se obvykle lidé, kteří v té době prožili mládí, a tak logicky jim bylo lépe než nyní, v době, kdy jsou kolikrát staří a  nemocní s těmi, kdo cinkali klíči na náměstích, anebo s těmi, kdo takovou dobu nezažili a ani zažít nechtějí. Na každý pád jsou časy minulé pro mnoho lidí velká nostalgie. Proto podle mnohých odborníků „frčí“ třeba takzvané retro týdny, které nabízejí mnohé obchody či restaurace. Pojďme se podívat na to, co jsme dříve nakupovali.

Zajímavé je, že mnohé výrobky, jako cukrovinky nebo bonbony existují dodnes a stále se těší velké oblibě. Kdo by neznal Studentskou pečeť, BonPari nebo Lentilky. Zajímavé je, že se u všech těchto výrobků postupně zmenšovala gramáž na současnou velikost.

Lidé také tenkrát svým dětem kupovali Merkur, plyšové postavičky Krtečka nebo Člověče, nezlob se. U těchto hraček byl zase jiný problém. Lidé je měli ve velké oblibě. Jenže kvůli špatně centrálně plánovanému hospodářství jich bylo na pultech obchodů velmi málo a tak lidé často slyšeli zamítavou odpověď, když si pro ni vyrazili.

Merkur se za ta léta také velmi proměnil. Původně jednoduchá stavebnice pro kluky dnes oplývá mnoha nejrůznějšími variantami. Jsou speciální mašinky, lodičky, ale také chytré elektronické stavebnice, ze kterých jde sestavit ledasco.

Mezi hitovky patřil také plastový hokej, plyšové hračky, takzvaní mončičáci, kteří byli velmi charakterističtí a kteří se dneska v podstatě nedají sehnat a hry jako Dostihy a sázky.

V období vánoc pak lidé nakupovali ve velkém jízdní kola, která rozhodně neoplývala žádnou přehazovačkou.

Podle prodavačky Karly, která dnes požívá zaslouženého důchodu frčely hlavně Favority. „Před vysvědčením se to u nás hemžilo lidmi, kteří chtěli dítěti pořídit vysněného favorita, jaký byl pak smutek lidí, když přijeli obyčejná eska, o který takový zájem nebyl. Eska byla totiž těžší a neforemnější. Nakonec se ale prodalo všechno, protože toho prostě tolik nebylo,“poznamenala bývalá prodavačka.

Podle odborníků bylo v osmdesátkách na trhu asi 60 různých hraček, dneska by se jejich počtu asi nikdo nedopočítal, ale i dneska jsou mezi lidmi více a méně oblíbené.

 

Napsala Zuzana Zelenková

 

Foto: youtube, olomouc.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip