Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Čím si nechat porůst dům? Břečťaň, psí víno nebo...?

Čím si nechat porůst dům? Břečťaň, psí víno nebo...?

27.4.2020 - redakce Babinet.cz

Je to složitá záležitost. Lidé v tomto případě nejsou zrovna jednotní. Jedni jsou z takové věci opravdu nadšení a druzí si něco podobného nedovedou ani představit, vidí jen sama proti a žádná pro. Jak to tedy udělat? Nechat dům porůst, nebo se na to raději vykašlat? A jaké rostliny budou k tomuto účelu ty právě?

Mnozí odborníci tvrdí, že rostliny svými listy, kořeny a úpony škodí fasádě. Tvrdí také, že se kvůli nim drží v domě vlhkost, houba a další radosti, které doma rozhodně nechceme. Problém je také to, že nám prostě výhony začnou lézt do oken. Tam se jich ale celkem jednoduše zbavíme jednoduchým zastřižením.

Druhý tábor říká, že tyto záležitostí nejsou tak závažné, případně, že nejsou ani stoprocentně pravdivé. Případně, že neexistuje žádný pádný argument pro to, že by se jednalo o narušitele pohody, klidu nebo celistvosti omítky. Má se údajně jedna o pověru.

Břečťan

Pravdou ovšem je, že například břečťan, nebo přísavník trojlaločná – loubinec tvoří přísavky, které se zaryjí do fasády a už je nikdy, nebo jen těžko, odstraníme z jejího povrchu. Neměly by však pronikat do struktury a pod povrch. Jedná se tedy spíše o estetickou záležitost, než o záležitost, která by bylo pro dům fatální – ničivá.

Ochrana?

Někteří odborníci dokonce tvrdí, že rostliny typu břečťan omítku chrání, protože pod jejich listy vzniká izolační vrstva. Tím má docházet k regulaci v případě teplotních výkyvů po celém domě.

Pokud je dobře řešena izolace stavby, lze ji nechat bez obav porůst. Přísavník poroste všechny zdi za cca sedm let. Potřebuje náležitou péči. Přihnojujeme jej, odstraňujeme suché, odumřelé větvičky nebo opadávající a převislé výhony.

Břečťan bude mít podobný efekt. Nejhezčí je pak psí víno, které na podzim nádherně bude měnit barvu až do sytě rudé. V jeho případě může být problémem to, že opadává. Kdo nechce mít na zahradě další listí, tak by měl volit některou ze stálezelených rostlin. Třeba onen břečťan.

Sever?

Na severní stranu domu, asi podobně jako na jižní, se nedoporučuje aplikace podobných rostlin. Jedná se o strany, které jsou studené a kde taková rostlina nemá valný smysl. Pokud vám ale jde hlavně o design, tak můžete nechat porůst i zdi směřující na tyto světové strany. Žádný velký problém v tom není.

 

Napsala Zuzana Zelenková

Ilustrační foto: pixabay. com

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

normální chlap
27.4.2020 09:25

Co třeba dřevomorka? Ta nejen poroste, ale i proroste.

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip