Babinet.cz  /  Magazín  /  Čtenářské příběhy  /  Iva (32): Partner chce miminko. V momentální situaci jsem absolutně proti, tak jsme na nože

Iva (32): Partner chce miminko. V momentální situaci jsem absolutně proti, tak jsme na nože

21.4.2020 - redakce Babinet.cz

S partnerem sice o miminku mluvíme už delší dobu, ale pořád jsme to odkládali. Jednou kvůli jeho práci, pak zase kvůli té moji. Pak se dostavily dlouhodobější zdravotní problémy mého partnera a musel se dávat poměrně hodně dohromady. Já jsem samozřejmě stála při něm a na miminko ani nepomyslela. Bylo pro mě prioritou, aby byl partner v pořádku. Jsme spolu už osm let a zatím jsme se vždycky na všem hezky domluvili. Až teď jsme poprvé opravdu na nože. Partner chce dítě. Prý to tak cítí a už to nehodlá odkládat. Já však za času koronaviru dítě striktně odmítám.

Neříkám, že bych rozhodnutí mít dítě odložila třeba o dva roky, dokonce snad možná ani ne o rok, ale teď hned honem honem praštit do toho v těchto dnech, se mi nezdá ani trochu rozumné. Můj partner to však vidí jinak a tlačí na mě. Což je pořádně protivné a chvílemi až nesnesitelné. Koronavirus sem, koronavirus tam, je mu to jedno. Prostě chce dítě a hotovo. Když mu argumentuju tím, že je riskantní být teď momentálně těhotná, div se mi nevysměje. Prý to není o nic víc riskantní, než za normálního, nepandemického stavu. Ale já si to absolutně nemyslím. Já osobně například lékaře nepotřebuju, jak je rok dlouhý, s nadsázkou řečeno. Ano, jednou ročně preventivka u praktického lékaře, a preventivka u zubaře. Avšak teď, kdybych skutečně otěhotněla, budu například jen v těhotenské poradně na gynekologii nejméně jednou měsíčně. A to nepočítám další potřebná vyšetření, která těhotná žena podstupuje (test na těhotenskou cukrovku, screening, atd.). Během těch devíti měsíců se těhotná žena skoro neustále setkává s lékaři a nachází se ve zdravotnických zařízeních. A vůbec celkově se necítím psychicky v pohodě z toho, co se kolem nás děje. Přijde mi nevhodné teď, zrovna teď miminko počít. Už jen ta představa mě znervózňuje. A opravdu to není všeobecný skrytý strach z toho mít dítě, žádný úhybný manévr, jak si myslí můj partner.

Nikomu neberu žádné jeho rozhodnutí. Snažím se svého partnera pochopit, ale vždy dojdu k tomu, že teď momentálně je tohle chtění prostě nezodpovědné. Určitě jsou ženy, které do toho prostě jdou i teď a vše bude v pořádku, ale já to takto nevnímám. Partner se mi spíš vysmívá, než aby se mě snažil pochopit. Já přece nikomu jinému nic nezakazuju, děti se plodí a rodí i dnes, ale sama se jednoduše teď bojím otěhotnět. Nic víc, nic míň.

Iva, 32 let

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenáře. Jména osob byla na žádost čtenáře pozměněna

Korektura textu Bára Klímová

Pokud se chcete i Vy podělit se svým příběhem, napište nám do redakce na bara.klimova@babinet.cz.

Ilustrační foto: pixabay.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

normální chlap
21.4.2020 10:49

S partnerem se ihned rozejděte. Zaslouží si chytřejší ženu.

Kura
21.4.2020 11:36

Milá Ivo, je vám 32 a pravděpodobnost, že otěhotníte na první pokus je dost malá. Takže to, že do toho praštíte v těchto dnech, jak píšete, je dost nereálné a na vašem místě bych se toho nebála. A koronavirus nezmizí za měsíc, bude tu s námi dlouhá léta. A když tu nebude on, tak se objeví nějaký jiný virus nebo něco podobného. Takže odmítat snahy o těhotenství kvůli koronaviru je asi zbytečné a kontraproduktivní, navíc, když u nás není průběh epidemie až tak dramatický. V klidu se zamyslete, jestli hlavním důvodem vašeho odmítání je koronavirus, nebo jesti je za tím něco jiného. Pokud byste s těhotenstvím chtěla čekat do doby, až nebude hrozit žádné nebezpečí podobné koronaviru, tak byste se dítěte taky nemusela dočkat.

Palomita
21.4.2020 12:55

NCH, taky bych vzala nohy na ramena a zdrhla. S někým takovým počít dítě je holý nerozum. Jestli teď, když opravdu o nic nejde se jí vysmívá a ani se nesnaží ji nějak podpořit nebo pochopit, co od něj čekat, až půjde opravdu do tuhého? Pryč, pryč, pryč.. Jestli by chtěl dítě s partnerkou i přes její obavy a psychickou nepohodu, co na to říct. Tady nejde o to, zda jsou její obavy oprávněné, ale o to, jak se k tomu staví ten druhý. Osobně bych si početí v této době také rozmyslela, nejen ze zdravotního hlediska, ale i z hlediska nejistoty, kterou nám budoucnost přináší. Něco jiného je už být těhotná, otěhotnět neplánovaně a něco jiného je si vědomě říct, jo, jdu do toho.. Pro chlapa vteřinová záležitost, ale některé ženské myslí asi trošku jinak ;)

Palomita
21.4.2020 13:00

Kura, bylo by fér ale pisatelku připravit i na variantu, že to hned napoprvé vyjde :D Nevím, proč to musí být dle jejího partnera HNED. Kdyby byl chlap a ne blbec, tak řekne, ok, domluvíme se, že se o tom co dál pobavíme za šest měsíců.. Iva bude mít čas se s tím vypořádat, do té doby může taky nastat zlom na jednu či druhou stranu a budou zase dál.. ať už spolu nebo od sebe..

no.potes
21.4.2020 15:13

Paloma Máte pravdu. V této době otěhotnět je nerozum. Nikdo o tomto viru ještě nic neví, tudíž nevíme, co by se stalo s dítětem, kdyby paní otěhotněla. Jaké následky by si dítě do budoucna neslo. Navíc kdo ví, jak to bude s ekonomickou stránkou života. Spousta lidí přijde o práci a bez dítěte se to dá lépe zvládnout než s ním. Navíc paní není ještě tak stará může ještě rok dva počkat. Tou dobou se už o této nemoci bude jistě vědět víc a těhotenství nebude takový risk. Co chlap, ten, když bude nejhůř tak zdrhne a o nemocné dítě se bude starat ona tak jak mnoho jiných žen. (Čest výjimkám mezi muži). Paní Ivo, jestli to opravdu cítíte tak, jak píšete tak do toho raději nejděte. A pokud Vás má partner rád tak Vás pochopí a příjme to i když bude breptat. Jestli ne, tak je to prostě sobec.

no.potes
21.4.2020 15:16

Oprava - kdyby paní otěhotněla a ONEMOCNĚLA COVIDEM (mi chybělo dopsat).

Kura
21.4.2020 16:07

Palomita - souhlasím s tím, že to opravdu nemusí být hned. Chtěla jsem jen zdůraznit, že v případě koronaviru nemusí ani půlroční, nebo roční čekání nic vyřešit, virus tady může být stále, a dokonce to je dost pravděpodobné. Je a bylo kolem nás dost různých patogenů, které mohou těhotenství negativně až fatálně ovlivnit - zarděnky, toxoplasmóza, atd. Jsou tady už staletí a je prokázáno, že těhotenství a plod negativně ovlivňují. Přesto ženy kvůli tomu těhotenství neodkládaly. Teď tady máme nový virus, o kterém někteří ani nezjistí, že ho mají a jiné zabije (a to i v nerizikových skupinách). Proč se to děje nikdo pořádně neví, stejně tak, jako nikdo neví, jestli virus nějak ovlivňuje těhotenství a plod. Podle mně by měl jít život dál i včetně toho, že budou na svět přicházet nová miminka. Ano, budeme mít víc starostí a budeme muset v mnohém změnit svoje chování, ale to už se v dějinách stalo mnohokrát a zatím to vždycky lidstvo zvládlo.

Palomita
21.4.2020 19:33

Kura - Bavíme se o plánovaném početí v situaci, kdy je zasažen globálně celý svět. Tohle, co se děje dnes bude mít ještě velkou dohru - ekonomickou. A když ve vztahu budou chybět peníze, tak podle reakcí Ivčina partnera, první co udělá, že se jí vysměje, nechá jí děcko na krku a půjde o dům dál. Navíc, chodit dnes k doktorovi např. v Praze asi nebude nejlepší způsob, jak trávit volný čas. Někde v koutku na dědině, kde dávají lišky dobrou noc je to zase asi jiné téma. Proto jsem navrhla řešit klidně až za šest měsíců, aby si i pisatelka zvykla na tuto hrozbu a brala ji jako běžnou součást života. Stres v těhotenství může napáchat na plodu velké škody a pokud se tomu lze vyvarovat jednoduchým odkladem, využila bych toho. Ale nejsem chlap :)

Gagos
21.4.2020 21:08

jestli manžel nehodlá čekat, může si to dítě udělat hned - s někým jiným :D já bych nestála o člověka, který by mě do toho takhle nutil a nebyl ochoten počkat, než se tahle situace přezene. Vždyť to bude trvat ještě sotva pár týdnů a bude zas klid. Je to sobec, on po těch doktorech lítat nebude, že...

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip