Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Udržujte si své zdraví!

Udržujte si své zdraví!

Zdravý životní styl nás sice nemůže ochránit před všemi nemocemi, hraje však významnou roli při prevenci mnoha závažných nemocí, například nemocí srdce a mozkové mrtvice (iktu).

Studie uveřejněná v americkém časopise JAMA z 1. prosince 1999 zjistila, že osoby obojího pohlaví, které nekouřily, měly normální koncentrace cholesterolu a normální krevní tlak, měly díky nízkým hodnotám těchto tří hlavních rizikových faktorů mnohem nižší pravděpodobnost úmrtí na mozkovou mrtvici nebo srdeční onemocnění než muži a ženy s jedním nebo více rizikovými faktory pro tyto nemoci. Lidé s nízkými rizikovými faktory se také v průměru dožívají vyššího věku.

STRAVUJTE SE ZDRAVĚ:

Jezte potraviny s nízkým obsahem tuků a vysokým obsahem vlákniny. Do svého jídelníčku zařaďte nejméně pět porcí ovoce a zeleniny denně. Zdravá dieta obsahující všechny tyto složky pomáhá předcházet mnoha nemocím, k nimž patří některé formy rakoviny.

PREVENCE VYSOKÉHO KREVNÍHO TLAKU A VYSOKÉHO CHOLESTEROLU:

Udržujte si zdravou tělesnou hmotnost; při nadváze zhubněte.

Více se pohybujte.

Jezte potraviny bohaté na vlákniny, s nízkým obsahem tuků, soli a sodíku.

Pokud pijete alkohol, tak s mírou.

POHYBOVÁ AKTIVITA:

U lidí s nízkým stupněm pohybové aktivity postačuje k značnému zlepšení jejich zdraví, když začnou denně provozovat mírnou pohybovou aktivitu. Může to snížit riziko vzniku srdečního onemocnění, cukrovky, vysokého krevního tlaku a rakoviny tlustého střeva. Vaše zdraví výrazně zlepší, pokud se denně budete věnovat mírné až středně intenzivní pohybové aktivitě. K těmto aktivitám patří chůze po rovině a po schodech, práce na zahradě, běžná nebo namáhavá práce v domácnosti nebo tanec.

Pro ty, kteří dávají přednost větší námaze, jako je například jogging nebo jízda na kole, se doporučuje provozovat tyto aktivity alespoň třikrát týdně. Předtím, než se pro nějaký druh pravidelné pohybové aktivity rozhodnete, poraďte se se svým lékařem, zejména tehdy, pokud trpíte nějakým onemocněním nebo nejste zvyklí na pravidelný pohyb.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz