Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Proč a jak vést rodinný rozpočet

Proč a jak vést rodinný rozpočet

6.11.2019 - redakce Babinet.cz

Rodinný rozpočet by měl vést každý, kdo to se zlepšením svých financí myslí vážně. Protože základem osobních financí je mít prostě přehled. Díky vedení rozpočtu uvidíte v jasném světle, kolik skutečně utrácíte. Kolik máte dluhů, pravidelných i nepravidelných výdajů, jaké jsou příjmy,… Najednou začnete vidět skutečné možnosti. Kde snížit výdaje. Které platby se dají nastavit jako trvalé příkazy. Co se dá vyškrtnout úplně a co zařadit nového.

Téměř polovina českých domácností si nevede žádný rodinný rozpočet. Naopak čtyři procenta rodin si rozpočet vedou na týdenní bázi. S výší rodinného rozpočtu své děti seznamuje 16 procent rodičů.

Mnoho domácností je rádo, když všechny výdaje pokryjí jejich příjmy, zkrátka jim nezbývají peníze na investice či odkládání na horší časy. Hospodařit s většími přebytky může jen velmi málo rodin, dost lidí spíše přemýšlí, co si může dovolit koupit a odpočítávají dny do výplaty. Pokud však podrobí své příjmy a výdaje podrobné analýze, mohou najít vhodná místa k šetření.

Dvě třetiny rodin si pravidelně odkládají část svého příjmu. "Nejčastěji, přibližně v polovině případů, tuzemské domácnosti volí spořící účet, dvě pětiny peníze nechávají na běžném účtu a 31 procent volí stavební spoření. Doma do obálky ukládá peníze pětina lidí," říká ombudsman společnosti Home Credit Miroslav Zborovský.

Šest z deseti domácností využívá nějaký úvěrový produkt. Třetina má hypotéku, 22 procent kreditní kartu a 21 procent hotovostní úvěr. Rodiče svým dětem o zadlužení nejčastěji řeknou, pokud jde o splátky na auto nebo na bydlení. Více půjček než úspor má zhruba 23 procent domácností, více naspořeno má 42 procent rodin.

Rodinné finance a děti

Děti by měly vědět, za co všechno musí rodina platit (nájem, hypotéka, potraviny, kroužky, dovolená, auto,…). Odmalička je dobré dětem vysvětlovat, že není možné celou výplatu utratit, ale část peněz si odložit na nečekané výdaje, například na opravy, a samozřejmě na spoření. Zejména teenagery by se měli rodiče podle ekonomky Marcely Hrubošové do řešení finančního dění v domácnosti vtáhnout. "V tomto věku by již děti měly znát cenu práce i výdaje domácnosti, a začali se učit, jak z výdělku zajistit svůj každodenní život i zajistit se na budoucnost. Že dám teenagerovi i školu praxí a přenesu na něj část plateb za sebe, je tím nejlepším vykročením k jeho dospělosti," dodává.

Ve více než polovině případů rodiče seznamují potomky s rozpočtem v době, kdy je dítěti nejméně 14 let. Častěji se svými dětmi probírají rodinný rozpočet ženy. Příležitostí jsou pak situace, které vyžadují mimořádné výdaje. U nejmladších dětí jsou to pak případy, kdy chtějí něco zbytečného nebo drahého. O svém příjmu se ani s nejbližšími nebaví 22 procent rodičů a deset procent dětí. Děti jsou zdrženlivější při hovorech na téma jejich úvěrů a půjček, které jsou tabu pro 26 procent z nich.

Jak začít s rodinným rozpočtem

Kupte si bloček, stáhněte si aplikaci do mobilu či použijte Excel či Google tabulku. Záleží na vkusu a možnostech konkrétního člověka. Zapište všechny příjmy i všechny výdaje a dejte hlavy dohromady. V případě, že povedete rozpočet poctivě, nemůže vás potkat překvapení v podobě nepřijetí karty při platbě v obchodě či nedostatek peněz na splátku hypotéky.

Postup při sepisování rodinného rozpočtu

·        soupis všech čistých příjmů – mzdy, brigády, dávky, jiné příjmy

·        shrnutí všech měsíčních výdajů – pravidelné (nájem, úvěry, pojištění, internet,…)

– nepravidelné (léky, oblečení, potraviny,...)

·        určení, zda příjmy pokrývají stávající výdaje – jednoduše odečtete výdaje od                           příjmů

·        přehodnocení a přizpůsobení výdajů – podle výsledku vše zanalyzujte

·        aktualizace rozpočtu – nezapomínejte pravidelně aktualizovat podle změn

Zdroj textu: průzkum agentury STEM/MARK pro Home Credit mezi více než 800 dospělými i dětskými respondenty.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip