Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Podzimní deprese trápí stále více lidí. Jak se vyhnout skleslosti, špatné náladě či únavě

Podzimní deprese trápí stále více lidí. Jak se vyhnout skleslosti, špatné náladě či únavě

26.9.2019 - redakce Babinet.cz

Návrat do pracovního či školního kolotoče se ne vždy obejde bez nepříjemných průvodních okolností způsobených sezonní podzimní depresí nebo výkyvy nálad. Také se pomalu blíží období sychravého počasí... Jak se vyhnout skleslosti, špatné náladě či únavě?

Podzimní deprese dnes trápí stále více lidí. Kritickým měsícem je především říjen – tělo si musí zvykat na tmavé a mlhavé počasí nebo na přechod na zimní čas. Nejedná se však o bezvýchodnou situaci, i podzim si můžete užít naplno.

Mezi běžné projevy deprese patří zpomalení fyzického pohybu, řeči nebo myšlenkových procesů. Objevovat se může i bolest hlavy, zad či žaludku a problémy se spánkem. K depresi patří také smutek, skleslost, úzkost a přecitlivělost, dokonce až hněv, podrážděnost a agresivita. Změny můžete pociťovat, i co se týče chutí. V neposlední řadě se postižený může potýkat se sexuální dysfunkcí.

Důležité je jakémukoliv stavu mysli věnovat pozornost, ne před ním utíkat. Zde je několik tipů, které mohou pomoci.

Správně se stravujte

Naše duševní rovnováha a zdraví jsou úzce spojeny s dostatkem vitaminů a živin. Nezapomeňte tedy na pravidelnou konzumaci ovoce a zeleniny. Naopak se vyhněte mastným a těžkým jídlům. Antidepresivně působí především vitaminy C a D.

Obklopte se světlem

Terapie světlem je uznávaná léčebná a preventivní metoda, která pomáhá překonávat únavu a ospalost. Pro co největší účinnost je třeba ji provádět každý den minimálně 30 minut.

Zkuste aromaterapii

Aromatické oleje se skvěle hodí pro navození příjemných pocitů, optimismu či na povzbuzení duchovního vědomí. Pravé přírodní oleje s léčivou silou rostlin mají výrazné účinky.

Myslete pozitivně

Vyhněte se negativním myšlenkám. Těšte se z maličkostí, obklopte se pestrými barvami nebo jen poslouchejte svou oblíbenou hudbu.

Hýbejte se

Pohyb perfektně účinkuje proti depresi. Na podzim se skvěle hodí jóga, pilates či tanec. Nejen že se budete cítit lépe, ale náladu vám jistě zlepší i shozená kila.

Relaxujte

Najděte si čas pro sebe, kdy nebudete myslet na žádné problémy. Zkuste relaxační masáž, jeďte s kamarády do kina, vyjeďte si do přírody – zkrátka cokoliv, co pro vás bude tím pravým odpočinkem.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip