Babinet.cz  /  Magazín  /  Babinet  /  Jste finanční běžkyně, jogínka nebo plavkyně? Zjistěte, co se na vás nejvíce hodí.

Jste finanční běžkyně, jogínka nebo plavkyně? Zjistěte, co se na vás nejvíce hodí.

5.8.2019 - redakce Babinet.cz

Už jste si zjistili, jakou roli ve vašem životě hrají peníze? Víte, jaký profil vám podle testu, zpracovaného bankovními odborníky odpovídá? Pokud ano, níže si můžete přečíst, jaké vlastnosti tito odborníci přičítají vašemu profilu a posoudit, jestli vám jejich rady mohou pomoci v každodenním rozhodování, jak nakládat s penězi.

Pokud ne, test najdete ZDE a po jeho vyplnění se můžete vrátit zpět a ukojit svou zvědavost.

Tenista

20% zastoupení v ČR

I když hra vypadá nahodilá, vše má promyšleno. Má strategii a cíl pro každý set. Za její hrou je těžký trénink. Všechny špatné „nabídky“ vyhodnotí a odpálkuje. Dokáže reagovat i na nenadálé situace.

Má pocit, že půjčka může zkvalitnit život. Je však především rozvážný, zkušený a spořivý člověk. Peníze si zásadně půjčuje od banky (59%). Vede si rodinný rozpočet (64 %), v papírové formě nebo v internetovém bankovnictví.

Charakteristika:

Patříte mezi pětinu těch nejrozvážnějších a nejzkušenějších lidí. Nebo alespoň co se financí týče. Ačkoliv se mohou některé vaše finanční kroky zdát okolí nahodilé, vše máte dobře promyšleno. Stejně jako dobrý tenista i vy máte naplánovanou strategii a cíl pro každý „set“. I za vámi lze totiž pozorovat bohaté zkušenosti a těžký trénink.

Ohledně financí jste opravdu šetřivá. Peníze považujete za příjemný benefit, který umí zlepšit kvalitu vašeho života. Stejný názor máte také na půjčky. Peníze si zásadně půjčujete od banky po předem probádaném trhu a prozkoumání všech nabízených podmínek. Svědomitě si počínáte i co se týče sledování příjmů a výdajů rodiny. Když na to ale přijde, dokážete do ni investovat nemalé peníze, abyste je něčím potěšili. Umíte si na to uložit peníze stranou.

Finanční rady pro vás:

Jak ohledně financí radit někomu, kdo k nim přistupuje tak zodpovědně, jako vy? Na trhu finančních produktů jste skoro jako doma a vyznáte se. Nebojte se toho využít a peníze dále zhodnocovat, například pokročilejšími investičními nástroji. Vaše trpělivost je pro investice jak dělaná, za několik let můžete mít postaráno.

Doporučené finanční produkty pro vás:

U vás se vyplatí uvažovat o investování. Vhodná a ihned dostupná rezerva by se měla rovnat až šesti měsíčním příjmům a měla by být uložena na spořicím účtu. Finance, které tuto rezervu přesahují, investujte. A nebojte se, není to žádná věda. Dobrá banka je dnes komplexním průvodcem klienta světem financí a bankéři poradí, jaké investice jsou pro vás vhodné. Podílové fondy jsou oblíbeným investičním řešením pro ty, kteří hledají zhodnocení peněz. K dispozici jsou fondy různého zaměření, od konzervativních, přes smíšené až po dynamické.

 • Akciové trhy
 • Investiční hypotéka
 • Úvěr na podnikání
 • Stavební spoření pro děti
 • Investiční životní a důchodové pojištění

Běžec

30% zastoupení

Běží, překoná vše, co mu trasa připraví pod nohy. Není pro ni důležité vysoké skóre ani počet naběhaných kilometrů. Ráda si hlídá tep a užívá si prostředí svých tras.

Jejím názorem je, že půjčka patří k životu. Půjčuje si bez hlubších úvah, považuje půjčku za přijatelné řešení. Peníze pro ní nejsou v životě zas tak důležité. První půjčka byla hypotéka. Hlídá si své výdaje, má přehled. Buď v internetovém bankovnictví (60 %) nebo v papírové formě (42 %).

Charakteristika:

Jste vytrvalá a ve svém snažení poctivá. Podobně jako dlouholetý běžec, který na své trase zdolal už mnohé překážky. Nezakládáte si ani na rychlosti, ani na vysokém skóre. Problémy řešíte v běhu a dlouho se s nimi nepáráte. Na druhou stranu, stejně jako si běžec pravidelně hlídá tep, aby nepřecenil své síly, i vy pravidelně kontrolujete své výdaje.

Nepatříte mezi materiálně založené lidi. Ačkoliv peníze ve vašem životě nehrají zásadní roli, dobře si uvědomujete, jak se s nimi dá zlepšovat svět kolem. Pokud vám zrovna schází peníze, nemáte problém jít si půjčit do banky. Půjčka podle vás zkrátka patří k životu a považujete ji za přijatelné řešení.

Finanční rady pro vás:

Finančních produktů čas od času využíváte. Možná by ale stálo za to se na ně dopředu blíže podívat a porovnat nabídky, které aktuální trh nabízí. I na finančním trhu vzkvétají novinky, kterými můžete zhodnocovat své úspory a zároveň zlepšovat svět kolem vás.

Doporučené finanční produkty pro vás:

Rodina je pro vás důležitá, ráda svým blízkým zpříjemňujete život. Na dlouhodobé investice, které vám zvýší kvalitu života, bydlení, cestování nebo vzdělání, si nebojte vzít bankovní půjčku. Můžete si být jistá, že ji budete mít pod kontrolou a přinese dlouhodobou radost.

 • Úvěry s bonusy za poctivé splácení
 • Společensky odpovědné investice a podílové fondy (s menším rizikem)
 • Investiční zlato (uchovatel hodnoty)
 • Hypotéka na vlastní bydlení
 • Stavební spoření pro děti

 

Motorkářka

18% zastoupení v ČR

Má ráda rychlost a riziko. Život (peníze) je od toho, aby se žil na hraně. Nemá ráda stereotyp a nechce mít vše dopředu nalinkované. Žije daným okamžikem a vychutnává si ho se vším, co mu nabízí.

Zachází s penězi skutečně spontánně. Peníze byly a budou. Peníze jsou k tomu, aby se utrácely (89 %). Výdaje nezvažuje. Silně touží více ušetřit (až 88 %). Nejvíce ze všech (segmentů) ji baví vydělávat a množit peníze (56 %). První půjčka byla na auto. Ze všech (segmentů) nejméně spoří. Dost sleduje své finanční pohyby v internetovém bankovnictví (63 %).

Charakteristika:

Jako motorkářka máte pravděpodobně ráda rychlost a riziko. Život a potažmo peníze jsou přece od toho, aby se žily na hraně. Nemáte ráda stereotyp a nechcete mít dopředu nalinkovanou svou trasu. Žijete daným okamžikem a vychutnáváte si ho se vším, co nabízí. Občas ale s penězi zacházíte skutečně spontánně. Ano, je pravda, že peníze tu vždy byly a budou. Ale jen do určité doby.

Peníze jsou podle vás k tomu, aby se utrácely, proto není divu, že ze všech kategorií lidí nejméně spoříte a nad výdaji se dostatečně nerozmýšlíte. Přitom byste si ale ráda uspořila velké rezervy, což vás žene k touze vydělávat veliké peníze.

(Nesedí na vás tato charakteristika? Dost možná právě procházíte životní proměnou. Více se zajímáte o své finance, učíte se, jak s nimi efektivně zacházet, objevujete výhody nejrůznějších produktů a začínáte se více soustředit na svoji budoucnost. Abyste ale dosáhla svých dlouhodobých cílů, musíte ujet ještě kus cesty.)

Finanční rady pro vás:

Ač milujete rychlou jízdu, občas je dobré trochu zpomalit, nebo brzy dojedete do stanice exekuce.Peníze byste měla brát spíše jako pomocného parťáka, kterého máte ráda a který pro vás občas něco dobrého udělá. Nedělejte z něho svého pána.

Doporučené finanční produkty pro vás:

I když žijete podle hesla, že život je jízda, zastavte se na chvilku a věnujte se svým penězům. Jsou pro život důležité. Nenechávejte je nekontrolovaně létat z kapes. Na běžném účtu vám nic nevynesou, uložte si část na spořicí účet, kde je vyšší zhodnocení a peníze jsou zde kdykoliv k dispozici. Zbytek volných prostředků investujte. Bankovní poradci vám už poradí, do jakých investičních fondů bude pro vás nejlepší peníze investovat. A nezapomeňte zkontrolovat své půjčky. Máte jich několik? Co takhle využít konsolidaci a refinancování a ušetřit pěknou částku měsíčně díky výhodnějším podmínkám. Možná to právě bude ta částka, která se bude hodit na investování a spoření.

 • Finanční plánování
 • Spořicí účet
 • Kryptoměny
 • Podílové fondy (s vyvážením rizika)
 • Pojištění proti neschopnosti splácet a pro nahodilé události

 

Plavkyně

14% zastoupení v ČR

Rekreační plavání přináší klid a nevyžaduje žádnou větší námahu. Proto i plavkyně proplouvá životem bez větších zádrhelů. Nezáleží jí na počtu uplavaných bazénu, nechává se spíše unášet proudem, nebo se houpe na vlnách moře. Nic kolem neřeší. Ví, že kdyby nastal problém, má kolem sebe lidi, kteří ji hodí záchranný kruh.

K půjčkám je spíše lhostejná. Nepůjčuje si u banky, protože k tomu nemá důvod. Peníze pro ni nejsou v životě zas tak důležité. Nepamatuje si na svoji první půjčku v životě (36%). Pokud někdy potřebovala peníze, tak si půjčila od rodičů.

Charakteristika:

Jako rekreační plavec dáváte přednost klidu a pohodě. To totiž nevyžaduje žádnou větší námahu, což vám vyhovuje. Rádi se pohybujete nad hladinou a nic moc neřešíte. Zatím nemáte potřebu se potápět do hlubin finančních produktů. Stejně jako plavkyně i vy zatím proplouváte životem bez větších zádrhelů. Nezáleží vám na počtu uplavaných bazénu, nechává se spíše unášet proudem, nebo se rádi houpete na vlnách moře.

K většině finančních produktů se zatím stavíte spíše lhostejně a necítíte potřebu si půjčovat peníze. Ostatně peníze pro vás nejsou v životě zas tak důležité. Pokud jste dosud někdy potřebovali peníze, půjčili jste si je pravděpodobně v rámci rodiny.

Finanční rady pro vás:

Není dobré vždy spoléhat, že vám druzí hodí pomyslný záchranný kruh. Ačkoliv si na penězích tolik nezakládáte a zatím jste hlouběji neřešili svoji finanční budoucnost, jednou určitě nastane doba, kdy budete potřebovat větší obnos peněz. Na tyto chvíle musíte myslet již dnes.

Doporučené finanční produkty pro vás:

Ačkoliv pro vás peníze nejsou aktuálně důležité, nenechávejte je ležet na běžném účtu, kde ztrácí svoji hodnotu. Jednejte chytře. Udělejte si rezervu na spořicím účtu. Tam vám budou peníze kdykoliv k dispozici, ale zároveň na něm dosáhnete vyššího zhodnocení. Ideálnívýše rezervy odpovídá až šesti měsíčním příjmům. Zbytek volných finančních prostředků pak můžete investovat do své budoucnosti, využijte stavebního a důchodového spoření. Spoření si domluvíte s bankovním odborníkem, jednoduše si nastavíte pravidelnou platbu a nejpozději do důchodu nemusíte nic řešit.

 • Finanční plánování nebo konzultace s poradcem
 • Spořicí účet
 • Stavební spoření
 • Důchodové spoření

 

Jogínka

18% zastoupení v ČR

Je člověk spíše duchovní, nezakládá si na materiálních hodnotách. K životu jí stačí to, co má. Ke každému pohybu přistupuje s opatrností a jemností. Je si vědoma každého svalu v těle, stejně jako každého pohybu na jejím účtu. Nikdy nejedná zbrkle ani nahodile, raději vše dvakrát zváží, než udělá jedinou chybu.

Nepůjčuje si u banky, je dosti opatrná. Nadprůměrně zvažuje každý výdaj (až 67 %). Potřebuje mít velkou finanční rezervu (76 %). Ze všech (segmentů) nejvíce spoří. Nikdy si na nic nepůjčila (30 %). Pokud ano, tak spíš od rodiny než od banky. Má své finance pod kontrolou, má přehled. Používá k tomu internetové bankovnictví (58 %), papírovou formu (39 %), nebo to má v hlavě (35 %)

Charakteristika:

Jste člověk, který si příliš nezakládá na materiálních hodnotách. Jste opravdu velmi opatrní až konzervativní. K životu vám stačí to, co máte. Stejně jako cvičitelé jógy dokonale znají každý sval svého těla a pohybují se s opatrnou jemností, také vy přistupujete k financím s nejvyšší obezřetností. Jste si plně vědomí každého pohybu na vašem účtu. Nejednáte zbrkle ani nahodile. Raději vše dvakrát zvážíte, než abyste udělali jedinou chybu.

Peníze si prakticky vůbec nepůjčujete. A pokud byste se náhodou ocitli ve finanční nouzi, obrátíte se raději na rodinu než na banku. Potřebujete mít velkou finanční rezervu a tak si spoříte nejvíc ze všech lidí. Někdy možná až zbytečně zvažujete i malý výdaj. Však se také považujete za šetřivého a skromného člověka. Rozhodně ale máte své finance pod kontrolou. Takový přehled o svých financích, jaký máte vy, vám mohou ostatní jen závidět.

Finanční rady pro vás:

Možná si myslíte, že skromnost z vás dělá lepšího člověka. A určitě je na tom veliký kus pravdy. Jenom si dávejte pozor, aby vaše neustálá potřeba na všem ušetřit, nepřerostla v chorobné šetření, kdy si nebudete schopní udělat „jen tak pro radost“. Minimalismus je dobrá cesta, ale skrblení za každou cenu se vám nemusí vyplatit. Zkuste si pro začátek třeba koupit něco malého pro radost, i kdyby to mělo stát třeba jen dvacet korun.

Doporučené finanční produkty pro vás:

Protože dokážete skvěle plánovat a víte, kdy budete peníze potřebovat, využijte termínovaný vklad. Když peníze necháte ležet na běžném účtu, ztrácí svou hodnotu. Termínovaný vklad poskytuje jistotu zhodnocení se zajímavým ročním úrokem. Při uložení financí na delší dobu se výše úroku zvyšuje a vaše zhodnocení roste. Pokud chcete finance výhodně a bezpečně zhodnotit, je pro vás termínovaný vklad ideálním řešením. Rozmyslete si, na jak dlouho můžete volné prostředky postrádat a podle toho zvolte dobu vkladu. K tomu si vytvořte na spořicím účtu rezervu na nenadále výdaje ve výši až šesti měsíčních příjmů. Na spořicím účtu bude lépe zhodnocována než na běžném účtu a bude vám kdykoliv k dispozici.

 • Termínované vklady
 • Internetové bankovnictví s finančním plánováním
 • Úvěry s bonusy za poctivé splácení
 • Pojištění k finančním produktům
 • Bezpečnostní schránka

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

normální chlap
5.8.2019 22:31

Super :-) Bankovní odborníci připravili odborný článek, ve kterém podprahově sdělují, že nějak si půjčuje vlastně každý a že to bude nejspíš úplně normální :-) Asi jsem tedy nenormál, když jsem si nikdy nic nepůjčil a lidi z rodiny a příbuzenstva se tomu také vyhýbají. A už úplně absurdní bude, že přesto žijeme, žijeme spokojeně, máme kde bydlet a čím jezdit a dokonce i kam jezdit :-D

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip