Babinet.cz  /  Magazín  /  Zahraničí  /  Tip na vánoční romantický výlet: Zámek Moritzburg a pohádková Popelka

Tip na vánoční romantický výlet: Zámek Moritzburg a pohádková Popelka

28.11.2022 - redakce Babinet.cz

Začal advent a mnoho z nás se vydává za hranice, zejména do sousedního Německa, za nákupy a adventními trhy. Pokud si však navíc chceme odpočinout a zaměřit se také na historii, je ideálním cílem romantický zámek Moritzburg, nacházející se nedaleko Drážďan.

 

 

foto Petr Matura

Původně loveckému zámku Moritzburg se také často přezdívá Perla saského baroka. Zámek  postavil vévoda Mořic Saský, ale do dnešní podoby ho nechal přebudovat saský kurfiřt a polský král August II. Silný. Tento panovník byl také vyhlášeným záletníkem, a tak není divu, že právě na zámku Moritzburg si August přidal další pomyslný ,,zářez“, když zde svedl šlechtičnu Auroru von Königsmarck, která mu dlouho odolávala. Na Moritzburgu ji uvítal vskutku originálně v kostýmu lesního boha. Z tohoto vztahu se jim narodil syn známý jako Mořic Saský, který byl prý jedním ze čtyř set levobočků tohoto chlípného šlechtice milujícího krásu ve všech podobách.

S jeho smrtí v roce 1733 skončila rovněž i nákladná přestavba, v níž pokračoval až jeho vnuk.

Další zajímavou etapou je zde období druhé světové války, kdy na zámku sídlil princ Heinrich Saský, který prý před vyvlastněním zámku ukryl poklad. Jeho velkou část však na zámku bohužel objevila sovětská armáda. V roce 1996 však amatérský archeolog našel několik beden šperků a drahokamů, a tak se vkrádá otázka, zda již bylo nalezeno skutečně všechno...

O vánočních svátcích ale většina návštěvníků míří za něčím, co všichni důvěrně známe. Je to populární výstava věnovaná filmové pohádce Tři oříšky pro Popelku, která zde byla natáčena zejména v roce 1973 a podíleli se na ní čeští i němečtí herci. Režisérem této nesmrtelné pohádky byl Václav Vorlíček.

Nezapomenutelná herečka Libuška Šafránková se zapsala v roli Popelky do srdcí několika generací. Na výstavě můžeme vidět originální kostýmy z natáčení. Jejich kopie si pak zejména děti mohou vyzkoušet a nechat se v nich i vyfotografovat. Součástí výstavy je také malé zámecké kino.

Organizátoři výstavy byli vskutku důkladní. V zadní části zámku se dokonce můžete podívat do ,,kukátka“, které si Popelka udělala rukou na zamrzlé sklo, aby tajně viděla na královský ples. Možná si na tu scénku také pamatujete. U okénka se občas tvoří i poměrně dlouhá fronta návštěvníků, avšak do sálu neuvidí, jelikož se celá scéna plesu natáčela ve studiu. I tak je ovšem místo, které lidé znají z filmové pohádky, samozřejmě velikým lákadlem.

Návštěvníci se též dozvědí mnoho zajímavostí o samotné pohádce, která má více verzí. Například je zajímavé, že původní pohádka Boženy Němcové ,,O Popelce“ je daleko méně poetická. Scénář tak vznikl sloučením dvou pohádek ,,O Popelce“ a  ,,O třech sestrách“.

Výstava je na mnoha místech interaktivní a popisky většiny exponátů jsou i v češtině, takže se při návštěvě zámku nebudou nudit děti ani dospělí. Zimní výstavu na zámku si každoročně přijdou vychutnat desítky tisíc návštěvníků všech věkových skupin. Na Moritzburgu na člověka prostě dýchne sváteční atmosféra...

Mimo zimní období pak zámek nabízí expozici věnovanou zejména lovu a loveckým trofejím.

Po návštěvě zámku je taktéž možné udělat si procházku po rozlehlém zámeckém parku, kde se také samozřejmě natáčelo.

 

napsal Petr Matura

zdroje: cs.wikipedia.org, moritzburg.cz, schloss-moritzburg.de, csfd.cz aj.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

abrakagabra
28.11.2022 21:24

Pěkné, romantické, se vzpomínkou na nezapomenutelnou Popelku Libušku Šafránkovou...

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz