Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Kouření a infekce způsobují dýchací potíže hlavně dětem a mladým lidem

Kouření a infekce způsobují dýchací potíže hlavně dětem a mladým lidem

13.7.2019 - redakce Babinet.cz

Úporný kašel, lapání po dechu, sípání – typické příznaky chronického onemocnění plic, které dříve postihovalo především starší osoby. Dnes se ale problémy s dýcháním týkají i dětí a mladých lidí. Ti mohou trpět stejnými chronickými nemocemi jako jejich prarodiče, například chronickou bronchitidou nebo chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN).

Jednou z příčin rozvoje těchto onemocnění u dětí může být cigaretový kouř. „Na poškození plicní tkáně a zhoršenému fungování plic se nejvíce podílí cigaretový kouř a to i jeho pasivní vdechování. Cigarety jednoznačně mohou vést až ke vzniku rakoviny plic nebo CHOPN. Dýchacímu ústrojí neprospívá ani pobyt v místech s vysokou koncentrací prachu, kouře nebo výfukových plynů. Všechny negativní vlivy se sčítají a nejvýraznější škodu mohou způsobit v dětském a mladém věku,“ říká MUDr. Vladimír Koblížek z Plicní kliniky Fakultní nemocnice a Lékařské fakulty v Hradci Králové a člen výboru České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP. Nebezpečí pro plíce znamenají i vleklé a opakující se infekce dýchacích cest. „Chřipka, zánět průdušek a další respirační infekce se mohou vracet. Pokud je dostatečně nevyléčíme, oslabují celý organismus. I banální onemocnění pak může přerůst ve větší zdravotní problém,“ doplňuje MUDr. Vladimír Koblížek.

Nemožnost pořádně se nadechnout výrazně omezuje veškeré aktivity mladého člověka. „Děti s dýchacími obtížemi se mohou cítit dříve unavené a mají častou školní absenci. Nezbývají jim síly ani na jejich mimoškolní aktivity. Navíc, na rozdíl od svých vrstevníků, musí trávit více času doma, někdy je potíže dovedou až k pobytu v nemocnici, což většinou špatně snáší i psychicky,“ říká profesor MUDr. Petr Pohunek, CSc., FCCP z Pediatrické kliniky UK 2. LF a Fakultní nemocnice v Motole a předseda České společnosti dětské pneumologie. Tyto choroby také ovlivňují chod celé rodiny a trápí pacienta po celý jeho život. „Děti a mladí lidé trpící neléčenými chronickými respiračními problémy se mohou postupně dopracovat k výraznému poškození funkce plic. Někdy se tak musí i v dospělosti vyvarovat některých činností a sportovních aktivit,“ doplňuje profesor Petr Pohunek.

5 tipů pro zdravé dýchání vašich dětí

  1. Pokud jste kuřáci, nikdy před dětmi nekuřte. Jejich plíce poškozuje i pasivní kouření.
  2. Snažte se s dětmi trávit co nejvíce času v přírodě na čerstvém vzduchu, mimo rušné silnice a sídliště.
  3. Každou virózu a chřipku je třeba zcela vyléčit, oslabují totiž nejen celé tělo ale především dýchací ústrojí. Vy ani vaše děti nepřecházejte žádnou nemoc.
  4. Podporujte děti ve sportování. Jejich organismus bude odolnější a plíce zdravější.
  5. Nezanedbávejte se svými dětmi preventivní prohlídky u lékaře, během kterých lze případná respirační onemocnění včas odhalit. Poraďte se s dětským lékařem o vhodnosti očkování (například proti chřipce).

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip