Babinet.cz  /  Magazín  /  Společnost  /  Jak předejít nevěře u druhého, ale hlavně u sebe

Jak předejít nevěře u druhého, ale hlavně u sebe

11.7.2019 - redakce Babinet.cz

Co vlastně lidé potřebují k tomu, aby nebyli nevěrní? Aby nebyli ve vztahu nešťastní a neubližovali druhým? Petr Casanova, autor bestselleru Protože, nalézá odpovědi opět v otázkách. „Odpovězme si na ty důležité a zpevněme tak svůj vztah. Nikdo další ho potom nezlomí.“ Jaké otázky to ale jsou?

Co ti dnes udělalo dobře? A co se ti nepovedlo?

„Kouzlem této otázky je sdílení. Sdílená radost je dvojnásobná radost, sdílená starost poloviční starost. Před sdílením ale musí být sdělení – ze všeho negativního se s naslouchajícím partnerem můžeme snadno vypovídat,“ osvětluje první ze zásad spokojeného vztahu Petr Casanova. Všichni to známe – jakmile o problémech začneme mluvit, cítíme, jak se z nás odplavuje všechno negativní. „Na co nestačí jedinec, to pár může zvládnout, přitom není třeba řešit problémy druhého – jen ho podpořit, když je řeší sám. O to hrdější bude!“ podotýká Petr.

Co pro tebe můžu udělat, aby ses cítil ještě milovanější?

Pravděpodobně sami víte, že s touto otázkou si jdete naproti nepříjemným slovům. „Já této otázce říkám zvonová – jako gumový zvon na odpad, i ona způsobí, že se z výpustě vyvalí smrad,“ říká Petr. „Partner nás může zahrnout výčitkami, v čem všem jsme na něj v poslední době zapomněli a za jaký problém můžeme. Na nás je, abychom se udrželi a v klidu vše vyslechli. Všechno negativní, co slyšíte, pramení z bolesti, kterou váš protějšek prožívá. Tím více ale dává najevo, jak mu na vašem vztahu záleží.“

Čeho se v našem vztahu obáváš?

Ano, položit tuto otázku vyžaduje dávku odvahy. „Strachy fungují jako semínka, ze kterých rostou domněnky, a ty jsou pro nás oproti fantasknímu strachu v podstatě totéž, co realita. Náš život totiž není to, co vidíme, ale to, co si myslíme, že vidíme,“ vysvětluje Petr Casanova, proč se na tyto otázky vyplácí klást. Jedině tak totiž dokážeme potenciální problém odstranit, stejně jako lékař, který trpělivě problémy léčí.

Nevěra vzniká tam, kde chybí společná práce na vztahu. „Proto se vzájemně ptejme, zajímejme se o sebe, komunikujme. Zabraňujme domněnkám a dávejme si najevo, že nám na druhém záleží,“ uzavírá Petr Casanova.

ree

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

christiana66
30.7.2019 13:44

Naprosto souhlasím, komunikace ve vztahu je velmi důležitá. Projevování zájmu o toho druhého a hlavně upřímnost a důvěra...pak se teprve člověk cítí být milován. Ne každý to umí, ale věří, že když člověk chce,tak se to může naučit.

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip