Babinet.cz  /  Magazín  /  Čtenářské příběhy  /  Iva (49): Dcera anorektička. Jídlo si uměla schovat i do podprsenky

Iva (49): Dcera anorektička. Jídlo si uměla schovat i do podprsenky

3.7.2019 - redakce Babinet.cz

Jako matce, která se musela s níže zmíněným problémem potýkat u své jediné dcery, se mi příběh píše velmi těžce. Ale věřím, že je důležité o takových věcech mluvit a preventivně upozorňovat i ostatní rodiče. Moje dcera trpěla anorexií.

Zdá se, že z nejhoršího je venku, ale zdaleka ještě nejsme ani v půlce boje. Byla jsem na dceru sama už od jejího narození. Její otec vůbec nechtěl, aby se narodila, a nikdy jsme spolu nežili. Moje dcera dodnes nezatoužila jej ani poznat. Vždycky byla normální dítě. S jídlem nikdy neměla problém. Nebyla buclatá, ani příliš štíhlá. Úplně normální holka. V kolektivu byla vždycky oblíbená, měla spoustu kamarádů, nikdy nebyla nijak odstrčená. Ve škole jí šlo všechno skvěle a ani s učením se nikdy nemusela nějak extra trápit. Se mnou také nijak nestrádala. I když jsem na ni byla sama, hodně mi pomáhali moji rodiče. Neměli jsme nouzi. Měla jsem na ni i dost času, takže ani v tomto směru nebyla nějak zanedbaná. A přesto spadla do spárů anorexie.

Začala hubnout celkem nenápadně. Kilo, dvě, pět. Tehdy jí to ještě slušelo a viděla jsem, že hubne, protože začala běhat a jedla skutečně pravidelně. Myslela jsem si, že v tom určitě hraje roli nějaký kluk. Ale já dodnes vlastně ten prvotní impuls neznám. Když vám totiž takto onemocní dítě, poslední co chce, je mluvit s vámi. Kila jí šla dolů víc a víc, ale já jsem nic nezaregistrovala. Až zpětně jsem viděla souvislosti. Až psycholožka mi pomohla sepnout. Dcera se např. doma oblékala tak, aby nic nebylo poznat. Vždycky měla pár vrstev navíc a na tom nebylo nic podezřelého, protože zimomřivá byla vždycky. Je pravda, že jsme spolu skoro přestaly  jíst. Vždycky si vzala jídlo do pokoje. Tam si ho schovala třeba do igelitky, strčila do batohu a až druhý den cestou do školy jídlo vyhodila. Totéž dělala se svačinama, s připravenou snídaní. To, že chce jíst sama, jsem prostě přičítala pubertě, protože dceři je čerstvých patnáct. Když jsem ale čím dál častěji nacházela na vnitřní straně její podprsenky fleky od jídla, začala jsem mít divný pocit. Až teď, ve spolupráci se zmíněnou psycholožkou dcera sama přiznala, že takhle si jídlo schovávala do podprsenky v momentě, kdy jsem se třeba otočila k lince. Já jsem ji tedy viděla jíst a tak by mě nějaký problém na pozadí nenapadl. Lidé trpící touto nemocí jsou velmistři převleků i úkrytů. Její nemoc vyplynula na povrch až v momentě, kdy zkolabovala ve škole a musela do nemocnice. Až tam mi lékař o anorexii řekl. Léčba dcery jde pomalu a učí se znovu jíst jako malé dítě. Je to náročné. Musím nad ní dozorovat téměř neustále. Věřím, že vše dopadne dobře, ale svým příběhem jsem chtěla nastínit, že se to může stát i maminkám, které si myslí, že ony by si všimly. Věřte mi, že nevšimly.

Iva, 49 let

 

Pokud se chcete i Vy podělit se svým příběhem, napište nám do redakce na bara.klimova@babinet.cz.

Redakčně zpracovala Bára Klímová

 

ilustrační foto: pixabay.com

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

normální chlap
3.7.2019 10:00

Njn, jako ženská jste na to přijít nemohla, aspoň ne tak rychle. Důvod mimoděk sama vysvětlujete - dcera zhubla pět kilo a podle Vás jí to ještě slušelo. Tohle fakt napadne jen ženskou, že hubená = krásná (nutná a postačující podmínka krásy). Chlap by si všimnul, že puberťačka, místo aby přibírala na kráse a rostla do ženských tvarů, tak hubne a vypadá jako strašidlo :-)

Mandla
3.7.2019 13:06

To nesouhlasím,s nor.chl. Věřím pisatele, i když i takové ženy mohou být. Moje dcera 14let je od přírody hubená, samá ruka samá noha, má to v genech. Hodně sportuje, jí hodně, lepší ji šatit než živit, ženskou :)! Po každé sebemenší nemoci zhubne 2kg, hned to na ní poznám a vyvářím ještě víc než obvykle. Paní i dceři držím palce!

Jessika
4.7.2019 11:46

Ehm, "normální chlap" se prostě vyjadřuje jako normální chlap... Aby se vymýtil světový názor rozmazleného civilizovaného světa "hubená = krásná", to by museli navrhovat a propagovat módu jiní lidi, než homo návrháři. Jedna maminka na to opravdu nestačí.

kolcava
5.7.2019 07:25

Normální chlape, všichni mí nejbližší chlapi - otec, muž i syn - vám vzkazují, že asi nejsou normální, protože pro ně, celoživotně, když ženská není jako lunt, není pro ně. Nelíbí se jim, občas se jim zvedá kufr. Takže my všechny, jejich partnerky, jsme a vždycky jsme byly "jako lunt", aspoň si v případě ńutnosti (návštěva promokne na kůži, počasí se ostře změní a podobné schválnosti) bez problémů půjčujeme oblečení. :) Žádná z nás ale není a nikdy nebyla anorektička. Vkus mužů je zkrátka různý. Zdraví více přeje těm přiměřeně štíhlým, ovšem samozřejmě anorexie není zdraví. Problém je v tom, že dámské svršky všeho druhu se lépe prodávají, když se předvádějí na štíhlých figurách až hubeňourech (a nakupují je především ženy a dívky, jejichž vkusu hubenost vyhovuje, protože většinově nekoukají na to, jestli je na co sáhnout, ale na estetiku bez sexuality). Na štíhlé figuře vypadá úplně všechno dobře, pro prodejce je to tedy úsporná (jedna štíhlá modelka dobře poslouží na všechno) a výnosná (vše, co předvede, se dobře prodává) strategie. Žijeme zkrátka ve spotřební společnosti, ve spotřební éře lidstva, kdy marketing vládne všemu. Bohužel. Ženy také často dost dají na to, co si o nich za zády šeptají jiné ženy, protože ženská jízlivost umí pořádně bodnout, a nadváha je častou příčinou takových bodnutí. U mladých holek a v éře, kdy žijí víc na sociálních sítích než v realitě, obzvlášť. V tomhle konzumerismus v kombinaci se sociálními sítěmi a lifestylovými časopisy dělá hroznou práci. Jasně, že nejlepší by bylo, kdyby už rodina od nejútlejšího věku dávala dcerám zdravé sebevědomí, se kterým kašlou na to, jak je vrstevnice budou pomlouvat. Jasně, že dobré by bylo, kdyby škola dokázala předcházet každé šikaně ve virtuálním světě. Nikdo ale zatím nemá dokonalý recept. Určitě je dobře, když rodiče děti od raného dětství drží co nejdál od světa internetu a sociálních sítích, ale od nástupu do školy je to těžké. Určitě bude dobře, až Česlá republika v této oblasti konečně přestane být dvacet let za poznáním lékařů a psychologů a zakáže používání mobilů žáky a studenty na základních a středních školách, aby těm rozumným školám a rodičům, na kterých se na takovém pravidle rodiče dohodli, nemohla Česká školní inspekce uložit pokutu za to, že porušují zákon (!!! Alarmující, v jejím čele musí být nějaký opravdu hodně velký "myslitel".) Určitě je dobře, když dívky od dětství aktivně sportují, ale ne vrcholově. Jednak to pomáhá jejich zdraví, jednak jim to udržuje postavu, za kterou se nemusejí stydět. Víme ale, že ve sportu, hlavně vrcholovém, je anorexie spousta, protože trenéři, kteří dívky nevybíravým tónem a slovy tlačí, aby "už konečně shodily tu pr.el", ještě nevymřeli. Je to prostě těžké. Ústní šikana "metráčků" tu byla od mezinávelčného období pořád, ale svět nebyl plný lifestylových časopisů, modelky nebyly obdivované, všude zvané a přeplácené celebrity a světu dětí a dospívajících nevládly sociální sítě.

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip