Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  Vydejte se za poznáním města Tábor a turistické oblasti Toulava

Vydejte se za poznáním města Tábor a turistické oblasti Toulava

21.5.2019 - redakce Babinet.cz

Tábor, druhé největší město Jihočeského kraje, tvoří přirozené centrum severní části regionu. Leží na spojnici Prahy s jihem Čech. Historické centrum obklopené zelení a unikátními hradbami a úzké klikaté uličky orámované starými domy působí na všechny návštěvníky zvláštní atmosférou.

Každoročně symbolicky přebírá slavný hejtman a husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova v polovině září vládu nad Táborem a město žije mezinárodním historickým festivalem Táborská setkání. Jazykovědci se dodnes přou o to, jak vlastně název města vznikl. Jedni se přiklání k názvu biblické hory Thabor u Nazaretu, druzí mluví o táboře, za který je považováno vojenské obležení z 15. století. Jisté je, že město se mohlo chlubit už od svých začátků jistými zvláštnostmi a raritami.

Poutní kostel Klokoty

Při pohledu z Kotnova na severozápad se před námi otevře malebná scenérie řeky Lužnice, jejíž proud se hlubokým kaňonem ubírá směrem k Bechyni. Na vršku nad zákrutem řeky se skví impozantní stavba poutního chrámu v Klokotech. Byla založena kolem roku 1700 v místě bývalého gotického kostelíka a za přispění bohatých mecenášů byla budována bezmála třicet let. Samotný kostel, jehož projekt si vzal za vzor patrně dílo jednoho z nejtalentovanějších architektů své doby, Jana Santiniho, se podařilo dokončit již v roce 1714. Poutní kostel stále slouží i původnímu účelu, neboť vždy na konci léta se zde konají bohoslužby.

Botanická zahrada

Zajímavé místo k odpočinku i k poučení nabízí také botanická zahrada Střední zemědělské školy. Ve sklenících a na záhonech zahrady se pěstuje přes 4 000 rostlin. Zahrada vznikla v roce 1866 a je druhou nejstarší u nás. Od roku 1906 nabízí zahrada semena do celého světa. Turista může ve sklenících zahrady obdivovat teplomilnou flóru, v arboretu pak evropské a cizokrajné dřeviny.

expozice Táborský poklad

Přáli jste si někdy objevit skutečný poklad? Ten táborský si můžete prohlédnout se čtyřmi tisíci stříbrnými mincemi z jagellonského období. Mince spolu s dalšími předměty denní potřeby byly objeveny v jednom z táborských domů v historickém centru.

Nahlédnete i do domu městského písaře Václava Churáňka, který bydlel na přelomu 16. a 17. století.  Z této doby se zachoval rozsáhlý soubor domovního inventáře, vypovídající nejen o zásobování, vybavení kuchyně, způsobu stolování, ale i o profesi majitele a jeho společenském životě.

Muzeum čokolády a marcipánu

Muzeum čokolády a marcipánu v Táboře vám zmapuje historii čokolády, její pěstování, dovoz do Evropy   a následné zpracování do formy bonbonů, tabulek, pralinek, figurek. Věnuje se i historii obalů a reklamních plakátů, k vidění jsou i porcelánové či cínové soupravy, ze kterých se čokoláda pila v 19.stol. šlechtický salon či model pěstování kakaa v pralese. Uvidíte i marcipánový model náměstí a dalších táborských dominant, marcipánové modely pohádek, šatičky pro panenky.  K dispozici pro všechny hravé ruce je stálá dílna, kde sami můžete odlévat čokoládové figurky, či pracovat s marcipánem.

Muzeum lega

Najdete zde stovky originálních modelů z celého světa. Na stavbu modelů bylo použito několik miliónů kostiček. Součástí expozice je i laserová a světelná show věnovaná tématu Star Wars, která nadchne nejen malé návštěvníky.

Mezi nejstarší modely patří např. Větrný mlýn z roku 1964 či Rodinný dům z roku 1969. Po prohlídce navštívit dětský koutek, kde si lze postavit vlastní model a tento i vystavit.

Představení turistické oblasti TOULAVA

Na pomezí jižních a středních Čech vznikla úplně nová turistická destinace, jmenuje se Toulava.  Zahrnuje málo obydlené, poměrně rozlehlé a členité území. Lázeňská Bechyně, lyžařský Monínec nebo pro turisty téměř neznámé malé obce v okolí Mladé Vožice. Doposud je vůbec nic nespojovalo. Teď společně patří do Toulavy.

V zimě Toulava nabízí více než sto kilometrů běžeckých tras a na nehorské podmínky dokonce několik sjezdovek. V létě ji turisté mohou objevovat na kole, pěšky, po vodě nebo na koni. A nezapomíná ani na návštěvníky historických památek. K tomu stačí zatoulat se třeba do husitského Tábora, který je přirozeným centrem.

 

Napsal: Jan Švéda

zdroj foto: pixabay.com. taborcz.eu

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz