Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Nechcete na úklid používat chemické prostředky? Vyzkoušejte všestranný ocet

Nechcete na úklid používat chemické prostředky? Vyzkoušejte všestranný ocet

7.5.2019 - redakce Babinet.cz

Zkuste vyměnit škálu chemických prostředků ve skříni za pouze jeden ekologický produkt. Zázračný ocet je dobrý nejen při dochucování a nakládání, ale má i všestranné využití při úklidu. Navíc šetří životní prostředí a vaši peněženku. Jedná se o univerzální čistič pro celou domácnost.

Již naše prababičky věděly, že ocet je nedocenitelný pomocník při úklidu. Budete mít hřejivý pocit, že svým úklidem šetříte nejen životní prostředí, ale i své peníze. Litr octa vás vyjde na pouhých patnáct korun, zatímco chemické čisticí prostředky stojí i stovky. Máme pro vás mnoho tipů, jak plně využít potencionál octa ve své domácnosti.

 

Odbourává plísně a bakterie

Ocet vytváří bezpečné a hygienické prostředí ve vaší domácnosti. Lze ho využít jako prevenci. Zabraňuje tvoření plísní a bakterií, jako je například salmonela. Pokud bojujete s již vzniklou plísní, pak i zde vám ocet pomůže. Nastříkejte ho na dotčené místo a nechte působit aspoň patnáct minut. Poté místo přetřete čistou vodou a nechte pořádně vyschnout.

 

Vyčistí spotřebiče

Každý spotřebič, který má zaručit čistotu, se musí jednou za čas sám pořádně vyčistit a zbavit všech nečistot a usazenin. Pro čistou mikrovlnku stačí pouze nalít do sklenice vodu s octem v poměru 1:1 a dát ji ohřívat dovnitř na dvě až tři minuty. Mastnota a usazeniny se uvolní a půjdou velice dobře vyčistit.

U myčky na nádobí je obzvlášť důležité provádět pravidelné čištění, jinak může dojít až k zápachu umytého nádobí. Pro dezinfekci myčky nalijte cca 100 ml octa do nádržky a spusťte mycí program naprázdno.

Napařovací žehlička a rychlovarná konvice jsou velice náchylné k usazeninám vodního kamene. Avšak i v tomto případě si plně vystačíte s octem. Do konvice nalijte ocet s trochou vody, vyvařte a poté důkladně vypláchněte vodou. V případě napařovací žehličky stačí do ní nalít vodu s octem 1:1 a zmáčknout knoflík páry. Poté žehličku vypněte. Po vychladnutí ji propláchněte čistou vodou.

 

Dezinfikuje

Pro naprosto čistou podlahu bez bakterií přidejte do kyblíku s teplou vodou čtvrt šálku octa. Octovou vodu využijete i po malování nebo opravě nábytku. Šedavý prach z podlahy vyčistí hned po prvním umytí, zatímco klasické přípravky vyžadují tři až čtyři umytí. Avšak pozor na dřevěnou a mramorovou podlahu, ty ocet nesnesou.

Nerezový dřez dostává snad v každé domácnosti pořádně zabrat. Proto je třeba ho jednou za čas řádně dezinfikovat. Smícháme ocet se solí a tímto roztokem potřeme celý dřez. Po 10 minutách působení ho opláchneme. Dřez bude nejen naprosto vydezinfikovaný, ale navíc se bude lesknout jako nový.

 

Tlumí zápach

Snad každému z nás se někdy povedlo něco pořádně připálit. Avšak zápach spáleniny je zákeřný. Velmi těžko se ho zbavuje z místnosti. Při příští podobné nehodě využijte ocet. Stačí nechat otevřenou láhev v místnosti po celou noc a zápach do druhého dne zmizí. Ocet má naprosto stejné účinky i u cigaretového kouře.

 

Napsala Michaela Procházková

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

normální chlap
13.5.2019 00:28

To už je za posledních pár měsíců asi stopadesátý článek o užitečnosti octa. Nechcete to třeba inovovat a na tu konvici doporučit třeba kyselinu citrónovou (ta aspoň tak nesmrdí a nedráždí plíce)? Ať to nevypadá, že od sebe všichni jen opisujete nějaké babské rady :-)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip