Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Připálené pánve a hrnce. Vyzkoušejte staré praktiky

Připálené pánve a hrnce. Vyzkoušejte staré praktiky

4.5.2019 - redakce Babinet.cz

Když zoufale stojíte u dřezu a s vypětím posledních sil drhnete drátěnkou už přes hodinu připálený hrnec, nejsou to zrovna ty nejšťastnější okamžiky ve vašem životě. Ruce už máte díky čisticím prostředkům vysušené na troud, pokožka začíná na jemných místech praskat a máte chuť s tím praštit. Jak čistily připálené a jinak znehodnocené nádobí naše babičky? Měly svoje fígle. Vy se s nimi můžete seznámit právě teď.

Když nebyla chemie

Staré praktiky se čím dál víc těší popularitě a oblibě. Častěji a častěji se pídíme po dávnýchmetodách, které se používaly v dřívějších domácnostech našich moudrých předchůdkyň.

Čistilo se tím, co dům dal a výsledný efekt se dostavil v plné parádě. Fungovalo to tehdy, proč by to nemělo fungovat i dnes? Na lidové odkazy a babské rady je vždy spolehnutí. Už mockrát pomohly i tam, kde kupované prostředky selhaly.

Chcete li tedy dopřát odpočinek své podrážděné pokožce a ještě ušetřit nemalé peníze, ale zároveň vám leží v hlavě ta šíleně připečená pánev, která na vás už dva dny čeká, jste tady dnes správně.

Babské rady, jak na připálené nádobí 3x JINAK

Tři fantastické univerzální čistící směsi, které rozhodně stojí za to vyzkoušet. Alespoň tak o nich vypráví stará moudra. Které směsi to jsou?

  1. Jedlá soda

   Jedlá soda má opravdu široké spektrum využití, ostatně i o ní už bylo napsáno mnoho. Ani v případě připálených pánví nezůstává pozadu. Jedlou sodu však nepoužívejte na smaltované nádobí. Mohla by jej nenávratně poškodit.

   První směs je tedy následující: Smíchejte šálek jedlé sody s pěti lžičkami prostředku na nádobí. Promíchejte a nakonec přidejte tři polévkové lžíce 3% peroxidu vodíku. Vymíchejte hustší, ale hladkou pastu. Zdá li se vám až příliš hutná, přidávejte po lžících peroxid. Pak už stačí jen pastu nanést tam, kam potřebujete a nechat 15 minut působit. Poté vyčistěte navlhčenou houbičkou a omyjte pod teplou tekoucí vodou.

    2. Sůl

     V případě druhé směsi se vám bude hodit hrubozrnná sůl. Ale v nejhorším si vystačíte i s obyčejnou jemnou kuchyňskou solí.

     Nasypte sůl na pánev a rovnoměrně rozprostřete. Zahřejte takto nasolenou pánev na mírném plameni. Stačí tři minutky. Poté odstavte a nalijte do teplé nasolené pánve olej. Stačí půl šálku. Promíchejte. Teď je pravý čas přidat horkou vodu. Opět stačí jen šálek. Znovu promíchejte a nechte vše takto hodinu působit. Po uplynutí hodiny vyčistěte povrch houbou. Pak stačí pánev pouze opláchnout pod teplou tekoucí vodou.

      3. Ocet

       Také ocet nemůže v čistících procesech chybět. Zahřejte pánev, či hrnec, který potřebujete vyčistit. Mezitím si v rozprašovači smíchejte šálek octa a balíček kypřicího prášku. Pak naneste směs na zahřáté nádobí a vyčistěte. Na konec opět jen opláchněte pod proudem teplé vody.

        

       Napsala Bára Klímová

        

        

        

       Vaše názory

       Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

       normální chlap
       13.5.2019 00:31

       Na organické zbytky jedině louh (NaOH, hydroxid sodný). Beztak ho nejspíš máte doma, prodává se jako čistič odpadů. Do hrnce dejte teplou vodu, do ní louh a nechte to třeba hodinu stát. Louh vyčistí naposto dokonale i katastrofálně připálený hrnec. A nebudete ho mít odřený od drátěnky. A bacha na oči - mějte ochranné brýle.

       Vložit komentář

       Další z magazínu

       Náš tip